Küresel Sabah Özeti | 15 Aralık 2022, Perşembe

Küresel Sabah Özeti | 15 Aralık 2022, Perşembe

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı KIZIELMA’nın kalkış yaptığı tarihi bir görüntü yayınladı. Bayraktar, paylaşımında, ” Daha fazla yerde tutamadık! Uçtu! Rabbimize şükürler olsun…” ifadelerini kullandı.


Vietnam, ekonomisini kömürden uzaklaştırmaya yardımcı olmak için ABD, İngiltere ve Almanya dahil olmak üzere, zengin ülkeler ile yaklaşık 16 milyar dolar değerinde bir enerji anlaşması imzaladı. Benzer ortaklıklar zaten Güney Afrika ve Endonezya ile imzalanmıştı. Söz konusu nakde erişmek için Vietnam’ın 2030 yılından sonra emisyonlarının düşüşe geçmesi ve daha fazla yenilenebilir enerji kullanma sözü vermesi gerekiyor.


Peru hükümeti, milletvekillerinin meclisi feshetmeye teşebbüs ettikten sonra görevden aldığı eski cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun destekçilerinin ülkeyi kasıp kavuran protestolarını bastırmak için 30 günlük OHAL ilan etti. Söz konus OHAL, polise ve orduya daha fazla yetki veriyor – örneğin arama izni olmadan evleri aramalarına izin veriyor.


Manş Denizi boyunca kısa ama tehlikeli bir yolculuk yapmaya çalışan dört göçmen yaşamını yitirdi. Yaşanan facianın ardından dondurucu sulardan çıkarılan 43 kişi ise kurtarıldı. Kaza, İngiltere başbakanı Rishi Sunak’ın artan göçmenlik talepleri ile başa çıkmak için personel sayısını artırma sözü vermesinden, sadece bir gün sonra yaşandı.


İran, toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemek ve kadınları güçlendirmekle görevli olan Birleşmiş Milletler komitesinden ihraç edildi. Ülke, aylardır devam eden hükümet karşıtı mitinglere katılan çoğu kadın olan protestocuları bastırdığı için kadınların statüsüyle ilgili komisyondan çıkarıldı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası