Polonyaʼnın megaprojesi stratejik derinlik mi, saçmalık mı?

Polonyaʼnın megaprojesi stratejik derinlik mi, saçmalık mı?

Vistula Spit isminde ıssız bir alan, süper güçlerin yeni çatışma alanı olmaya aday. Tüm detaylarıyla inceledik…


Polonya hükümeti, Rusya ile Baltık Deniziʼnde baş etmek için bir mega proje başlattı. Bu proje ya her şeyi değiştirecek, ya da hiçbir işe yaramayacak.

HERKESİN GÖZÜNDEN KAÇAN SICAK NOKTA ISINIYOR

Ülkenin Altyapı Bakan Yardımcısı Marek Grobarczyk, bu yeni potansiyel sıcak noktayı “Burası Polonyaʼda sürekli bir Rus tacizine maruz kalan son yer.” olarak nitelemişti.

Image

Polonya geçtiğimiz aylarda 90 km uzunluğundaki Vistula lagününü (kıyı gölü) ismindeki sığ bir gölü, Baltık Deniziʼne bağlayan, 1.3 km uzunluğunda bir kanal inşa etti.

Bu mega proje sayesinde, Polonya Baltık denizinde kendi kontrolünde bir çıkışa ulaşarak, Rusyaʼnın kontrolünde olan şu anki boğazı by-pass edecek.

Image

Kanalın açılışı da Sovyetlerin Polonyaʼyı 1939daki işgalinin yıldönümünde yapıldı.

ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ! -Mİ?

Polonya hükümeti, bu kanalın “bir ulusal güvenlik meselesi” olduğunu söyledi. Zira Rus korkusu yaşayan hükümet bu kanala 420 milyon $, yani 2 milyar zloty harcadı.

İnşa edilen bu kanaldan geçecek olan gemilerin kullanacağı, 20 km güneydeki ana liman olan Elblag Limanı hala bitmiş bile değil.

Image

UZMANLAR “SAÇMA” DİYOR

Öte yandan askeri uzmanların bazıları bu kanalın biraz mantıksız olduğunu düşünüyor. Çünkü askeri savaş gemilerinin bu kadar sığ bir koyda, üstelik Kaliningradʼın burnunun dibinde, Rusyaʼnın tam da
gözünün önünde bulunması sakıncalı.

Peki askeri olarak işlevsiz olan kanal, sivil gemiler için çok mu önemli olacak? İncelendiğinde görülüyor ki bu limanı kullanan sivil gemi trafiği de yok denecek kadar az.

Image

Rusya sınırında olmasının bir sonucu olarak Ukraynaʼdaki savaş bu projenin sembolizmini artırdı. Ama sivil gemi trafiğini de bıçak gibi kesti. Zira önceki yıllarda Elblag limanından Kaliningradʼa, yani Rusyaʼya ticaret yapılıyordu.

Image

Bu da ortadan kalktı savaştan sonra bile bu yeni açılan kanalın herhangi bir askeri veya maddi getirisinin olma ihtimali hayli düşük.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası