TUA detayları paylaştı: “Mehtaba” Türk ziyareti!

TUA detayları paylaştı: “Mehtaba” Türk ziyareti!

Türk mühendislerinin ellerine değen parçalar, yıllardır mehtap olarak baktığımız yere değecek. Heyecan verici bir gelişmeyle Türkiye Uzay Ajansı, Ay görevi için tasarlanan uzay aracının detaylarını paylaştı.


Tüm dünyada uzay araştırmaları hızla devam ederken Türkiye’den de bu konuda hamleler geliyor.

Bu yılın başlarında, Türkiye’nin Ay’a ulaşmasında kullanılacak Milli Hibrit İtki Sistemi tanıtılmıştı. Ek olarak geçtiğimiz aylarda da Milli Uzay Programının daha sonraki hedefleri kapsamında uzaya gidecek ilk Türk için başvurular gerçekleştirilmişti.

Üstelik sadece uzay bilimleri ve astronautics alanında değil; temel bilimler ve astronomi açısından da yüksek teknolojili gözlemevleri kuruluyor.

TUA DETAYLARI KAMUOYUYLA PAYLAŞTI

Şimdi ise Türkiye Uzay Ajansı’ndan (TUA) heyecan verici bir açıklama geldi. 4. yıldönümünü kutlayan TUA, Milli Uzay Programı içerisinde yer alan Ay Araştırma Programı – 1 (AYAP-1) için tasarlanmakta olan uzay aracına dair ilk detayları resmi internet sitesinden Türk halkıyla buluşturdu.

Türkiye Uzay Ajansı, Ay Araştırma Programı – 1 (AYAP -1) görevi için tasarlanan uzay aracından ilk detayları paylaştı. TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen araç, iki ayrı modülden oluşacak.

TÜRKİYE’NİN UZAY ARACI

Açıklamalara göre TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından geliştirilen araç, iki farklı modülden oluşan bir yapıyla gelecek. Türkiye Uzay Ajans, bu iki modülü ‘platform modülü’ ve ‘itki modülü’ olarak nitelendirdi.

Platform modülü, Ay’a ulaşmak için lazım olan ateşlemelerin yanı sıra uyduya ulaştıktan sonra gerçekleştirilecek olan görüntüleme, bilimsel veri toplama ve seyrüsefer gibi görevler için alt sistemleri de barındırıyor. Bunların da uzay aracı veri kotarma, haberleşme, güç ve yönelim ve yörünge kontrol alt sistemlerinden oluştuğu söyleniyor. Tüm bu sistemlerin TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirildiğini eklemek gerek.

Bunlar dışında Türkiye’yi Ay’a götürecek aracın seyrüsefer sistemlerinde birçok farklı algılayıcı sistemin yer alacağı da TUA tarafından aktarılıyor. Bunlardan ‘yıldızizler’ olarak nitelendirilen sistemin yıldızları görüntüleyeceği ve hafızasındaki haritayla karşılaştırarak aracın baktığı yönü tespit edebileceği ifade ediliyor. Araçtaki yüksek çözünürlüklü kamera ile 5 km genişlikte bir alandan 1 metreden daha iyi çözünürlüğe sahip görüntülerin elde edilebileceği, geniş açılı kamera ile ise Ay’a transfer, Ay yörüngesi ve yüzeye iniş aşamalarında videoların elde edileceği de açıklamalar arasında.

İkinci modülün itki modülü olduğunu söylemiştik. TUA’nın sitesinden bu konuda yaptığı açıklamalarda, “Hibrit itki sistemi yörünge yükseltme görevinde kullanılarak tarihçe kazanırken çift yakıtlı kimyasal itki sistemi ile yörünge ve yönelim elde etme ateşlemeleri gerçekleştirilecek” ifadeleri kullanıldı.

GÜNEŞ PANELLERİNİN DETAYLARI

TUA, ayrıca aracın operasyonlar sırasındaki durumunun nasıl olabileceği hakkında da bilgi paylaştı. Buna göre görselden de görülebilen +Z yönü sürekli olarak Ay yüzeyine, X doğrultusu ise uçuş yönüne doğru bakacak. Sabit güneş panellerinin TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü tarafından üretileceği belirtilirken, bunların hem +X hem de –X yüzeylerinde yer alacağı ve böylece panellerden devamlı güç üretilebileceği aktarıldı. Bu görev ile tecrübe kazandıktan sonra AYAP-2 iniş aracında tamamen sabit güneş panellerine yer verileceği aktarıldı.

TÜBİTAK Uzay tarafından geliştirilecek S ve X bant olmak üzere 2 farklı frekans bandında çalışan haberleşme sistemi de araçta yer alacak. S-Bant ile komut ve uzay aracı sağlık ve durum bilgileri haberleşmesi gerçekleştirmeye ek olarak yörünge belirlemede kullanılacak mesafe ölçümleri de yapılacak. Ayrıca acil durumlarda da bu sistem üzerinden haberleşme sağlanacağı söyleniyor. Yönlendirilebilir X-Bant anteni ile ise fotoğraf ve video gibi yüksek hacimli veriler aktarılmanın yanı sıra bazı ölçümler de yapılabilecek.

AY ARAŞTIRMA PROGRAMI NEDİR?

TUA, 2023 – 2028 yıllarını kapsayan Ay Araştırma Programı’nın ilk aşaması olan AYAP -1’de Ay’ın yörüngesine ulaşmayı ve sert iniş yaparak yüzey ile ilk teması gerçekleştirilmeyi amaçlanıyor.

Türk mühendislerinin ellerine değen parçalar, yıllardır mehtap olarak baktığımız Ay’a gidecek.

Kaynak: Webtekno, M5 Dergi

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası