Küresel Sabah Özeti | 17 Aralık 2022, Cumartesi

Küresel Sabah Özeti | 17 Aralık 2022, Cumartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Atina’nın Nea Perama bölgesinde bulunan Özel Kuvvetler Eğitim Merkezi’ne giderek Yunanistan’da henüz yeni kurulan Özel Harp Komutanlığı’ndan birkaç personel ile birlikte helikopterden paraşütle denize serbest atlayış yaptı. Helikopterden kendini atarken bile Türkiye’ye takıntısına ara vermeen Genelkurmay Başkanı Floros’un “Geceleri biz çok daha iyiyiz” paylaşımı, başta Yunan medyası tarafından “Türkiye’ye bir meydan okuma” olarak algılandı.


Uganda’da 2 yaşındaki bir çocuk, evinin yakınında bir göl kenarında oynarken doğal ortamındaki bir su aygırı tarafından yutuldu. Çevredeki bir adamın taş atarak korkuttuğu su aygırı, daha sonra suya girmeden hemen önce çocuğu, “canlı olarak”, kustu. Yetkililer böyle bir şeyin ilk defa yaşandığını bildirdi.


Peru Kongresi, yeni cumhurbaşkanının seçimleri iki yıldan fazla bir süre sonra Aralık 2023’e kadar ileri götürme teklifini reddetti. Bu teklif, ondan önceki lider Pedro Castillo’nun devrilmesi üzerine protestoları bastırmayı amaçlıyordu. Protestolarda şu ana kadar 18 kişi öldü; iki bakan istifa etti. Protestocuların bir havaalanını basmasının ardından dünyaca ünlü Machu Picchu yakınlarındaki Cusco’da yaklaşık 5 bin yabancı turist mahsur kaldı.


Hindistan, Çin ile giderek artan gerilim sürerken, uzun menzilli, nükleer kapasiteli bir füze denemesi gerçekleştirdi. Hintli bir yetkiliye göre Agni-5 ismi verilen füze, 5.400 km’lik bir menzile sahip ve “Hindistan’ın ulusal güvenliği ciddi anlamda güçlendirecek”. Bu menzil, sadece Çin anakarasını değil, İstanbul’u bile içine alacak kadar büyük. Geçen hafta Hintli ve Çinli askerler Doğu Himalayalar’daki tartışmalı sınır hattı boyunca taş ve sopalarla kavga etmişti.


Rusya, birkaç gün içinde Ukrayna’ya ikinci kez düzenlediği toplu hava saldırısında 70’ten fazla füze fırlatarak iki kişiyi öldürdü ve başkent Kiev’de ve başka yerlerde enerji altyapısına zarar verdi. Ukrayna’nın güneyindeki Herson şehri elektriksiz kaldı ve doğudaki Harkiv’in elektriği, ısınması ve suyu kesildi. Bu arada Ukrayna silahlı kuvvetlerinin başkanı General Valery Zalujny, Rusların önümüzdeki birkaç ay içinde “Kiev’e bir saldırı” da dahil olmak üzere büyük bir taarruza hazırlandıklarını söyledi.


Avrupa Komisyonu, Twitter’ı “kırmızı çizgileri” aşması halinde yaptırım uygulamakla tehdit etti. Uyarı, sosyal medya platformunun yeni sahibi Elon Musk hakkında eleştirel yazılar yazan bazı gazetecilerin hesaplarının dondurulmasının ardından geldi. Komisyonun “Değerler ve şeffaflıktan” sorumlu üyesi Vera Jourova, askıya almaları “endişe verici” olarak nitelendirdi ve bu durumun AB’nin Dijital Hizmetler Yasasını ihlal edebileceğini söyledi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası