Rusya’dan vazgeçti: Vietnam-ABD müttefikliği başlamak üzere!

Rusya’dan vazgeçti: Vietnam-ABD müttefikliği başlamak üzere!

Vietnam, kendisine silah sağlamakta zorlanan Rusya’yı terk etti ve yeni bir ülke arayışına başladı. ABD, Vietnam’ın Rus silahlarına bağımlılığını azaltmak için Vietnam’a helikopter ve insansız hava aracı sağlamayı değerlendiriyor. Yakın zaman sonra ABD-Vietnnam müttefikliği doğabilir.


Reuters’ın haberine göre, Lockheed Martin, Boeing, Raytheon ve diğer büyük Amerikan savunma şirketlerinden temsilciler kısa süre önce Vietnamlı üst düzey hükümet yetkilileriyle yapılabilecek anlaşmaları görüşmek üzere bir araya geldi.

RUSYA, ARKA BAHÇELERİNİ KAYBETTİ

Bahse konu toplantı, Hanoi’nin -açık ara en büyük askeri müttefiği Rusya’nın, Ukrayna’yı işgal girişiminin sebep olduğu yaptırımlar nedeniyle savunma üretiminde sıkıntı yaşaması nedeniyle- yabancı silah tedarikçileri aradığı bir dönemde gerçekleşti.

Helikopterler ve insansız hava araçları dışında, söz konusu savunma firmaları Vietnam’ın havasını, denizini ve uzayını korumak için radar gibi öldürücü olmayan ekipmanlar da önerdi.

VİETNAM – ABD MÜTTEFİKLİĞİ Mİ GELİYOR?

Askeri uzman ve araştırmacı Nguyen The Phuong, “Bu, Vietnam Halk Ordusu’nun ABD silahlarına karşı daha açık fikirli olduğunun ve ABD ile bir bütün olarak savunmada daha derin bir ilişki kurma isteğinin başlangıcını işaret ediyor” dedi.

Plan başarılı olursa, söz konusu anlaşmalar, sistemlerin yüksek maliyeti ve bunların Vietnam’ın eski silahlarıyla entegre olma yeteneği gibi engellerle karşılaşabilir.

VİETNAM YENİ BİR ÜLKE ARIYOR

Bu ayın başlarında Vietnam, silah üreticilerini çekmek ve potansiyel olarak yeni savunma sözleşmeleri imzalamak için ilk savunma ticaret fuarını düzenledi.

Bu hamle, ülkenin tüm silahlarının yaklaşık yüzde 80’ini sağlayan Rusya’dan uzaklaşma belirtisi olarak görülüyor.

Fuara 30 ülkeden düzinelerce savunma şirketi katıldı ve Hanoi’nin 2 milyar dolarlık silah ithalat bütçesinden pay almaya çalıştı.

Başbakan Pham Minh Chinh, Güney Çin Denizi konusunda Çin ile giderek artan gerilimlerin tam ortasında, ülkenin savunma ekipmanı tedarik kaynaklarını çeşitlendirmek istediğini açıkladı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası