Küresel Sabah Özeti | 19 Aralık 2022, Pazartesi

Küresel Sabah Özeti | 19 Aralık 2022, Pazartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Japonya’nın askeri doktrini 180 derece değişti. Kuzey Kore’nin takımadalara doğru iki balistik füze fırlatması ve Okidaitojima adası yakınlarında bir Çin savaş gemisi filosunun tespit edilmesi nedeniyle, Japonya hafta sonu savaş tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Cuma günü Japonya, kendisini Çin ve Kuzey Kore’ye karşı daha tehditkar bir zemine oturtmak için tasarlanmış yeni bir ulusal güvenlik stratejisini kabul etti. Bundan önce politikacıların doktrini sadece “öz savunma” idi.


Seçmen, Tunus’taki parlamento seçimlerine gitmedi. Bu seçim, Temmuz 2021’de ülkenin cumhurbaşkanı Kais Saied tarafından gerçekleiştirilen siyasi bir darbe ile yasama meclisinin kapatılmasından beri yapılan ilk seçimlerdi. Parlamento seçimlerine Tunusluların %9’undan daha azı katıldı.


Katar, AB’yi karıştıran yolsuzluk skandalına karıştığı iddialarını yalanladı. Geçen hafta Belçikalı yetkililer, Katar tarafından ödendiği iddia edilen 1,5 milyon Eurodan fazla nakit paranın, görevdeki veya eski milletvekilleri ve çalışanların evlerinde bulundu. Şahıslardan dördü yolsuzluk ve kara para aklamayla suçlanıyor.


Teksas’ın Meksika sınırındaki El Paso şehrinin belediye başkanı, her gün binlerce göçmenin gözaltına alınması nedeniyle olağanüstü hal ilan etti. Demokrat belediye başkanı Oscar Leeser, acil durum ilanının “yetkililerin sınırı geçen insanlar için daha iyi sığınaklar ve hizmetler sağlaması” için yapıldığını öne sürdü”.


Ukraynalı yetkililer, Cuma günü ülkenin altyapısına yönelik Rus füze saldırıları dalgasının ardından ülkenin ikinci büyük şehri olan Harkiv’de elektriğin yeniden sağlandığını ve başkent Kiev’de su ve ısınmanın tekrar geri geldiğini söyledi. Güneydeki Kryvyi Rih’teki saldırılarda hayatını kaybeden dört kişi arasında 18 aylık Ukraynalı bir bebek de bulunuyor. Öte yandan Ukrayna Genelkurmay Başkanı General Valery Zalujny, The Economist’e verdiği bir demeçte, Rusların önümüzdeki birkaç ay içinde “Kiev’e bir saldırı” da dahil olmak üzere büyük bir taarruza hazırlandıklarını söylemesi dikkatlerden kaçmadı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası