ABD-Litvanya arasında yeni silah sözleşmesi

ABD-Litvanya arasında yeni silah sözleşmesi

ABD ve Litvanya arasında yeni bir antlaşma imzalandı. Buna göre Litvanya, yeni nesil silahlar edinecek.


Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken ABD, Baltık ülkelerini silahlandırmaya devam ediyor.

İLERİ TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ MÜHİMMAT

Litvanya ve ABD, Switchblade 600 kamikaze insansız hava araçlarının teslimatı için 45 milyon avroluk (47,8 milyon dolar) bir sözleşme imzaladı. Bu satış Baltık ülkesini, ABD dışında hareketli mühimmat alan ilk ülke haline getirdi.

Anlaşma, insansız hava araçlarıyla ilgili fırlatma ve kontrol yeteneklerini, bakımını ve personel eğitimi simülasyon platformunu içeriyor.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas, “Dronlar, Litvanya Silahlı Kuvvetlerinin 40 km uzaklıktaki düşman tanklarını ve diğer zırhlı teçhizatı imha etmesine izin verecek” dedi ve ekledi: “Silahlı Kuvvetlerimizin böyle bir yeteneği daha önce yoktu.”

ABD BAŞKA DRONLAR DA YOLLAYACAK

Ayrıca ABD, Litvanya’ya 600 serisinin ölçeklenebilir ve hafif bir çeşidi olan Switchblade 300’ü de tedarik edecek. Teslimat, ABD askeri yardım fonları tarafından finanse edilecek.

Litvanya Savunma Bakanlığı’na göre, sözleşme ABD’nin Baltık Devletlerinde bölgesel güvenlik ve istikrarı sağlama çabalarını destekliyor.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası