Küresel Sabah Özeti | 26 Aralık 2022, Pazartesi

Küresel Sabah Özeti | 26 Aralık 2022, Pazartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Podcast ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platformlar üzerinde abone olmayı unutmayın.OSINT TURK, artık Telegram’da! Kanalımızı takip edebilirsiniz!


İngiltere ve İran’ın arasında casusluk krizi patlak vermek üzere. İran Devrim Muhafızları, ülkeyi terk etmeye çalışan bazı çifte uyruklu İngilizler de dahil olmak üzere hükümet karşıtı protestolarla bağlantılı yedi kişiyi tutukladı.


İsrail’in yeni başbakanı Benjamin Netanyahu, yeni aşırı sağcı koalisyon ortaklarını, doktorların ve diğer işçilerin LGBT bireylere hizmet vermemesine izin verilmesi gerektiğini öne sürdükleri için azarladı. Netanyahu, kısa süre önce kendi koalisyonundaki söz konusu partilerin desteğiyle iktidara geldi.


Orta Amerika’dan güzel haberler gelmeye devam ediyor. El Salvador’daki uyuşturucu tacirlerine Noel Arifesi baskınında yaklaşık 1000 asker ve 130 polis görevlendirildi. Güvenlik güçleri 23 kişiyi tutukladı ve uyuşturucu paketleri ile birlikte 10.000 dolar nakit ele geçirdi. Osmanlı torunu Orta Amerika ülkesi lideri Nayib Bukele, uyuşturucu kartelleri ve teröristlere göz açtırmıyor.


Çin’in doğusundaki bir eyalette, ülke genelinde hızla artan sayılara paralel olarak, günlük 1 milyon yeni covid-19 enfeksiyonu bildirildi. Ülkenin sağlık otoritesine göre, Aralık ayının ilk 20 gününde yaklaşık 250 milyon kişi enfekte olmuş olabilir. Bahse konu tahmin, resmi olarak bildirilen rakamdan çok daha yüksek bir sayıyı işaret ediyor. Çin’de birbiri ardına dolduğu rapor edilen morglara rağmen, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi son beş gün içinde herhangi bir covid ölümü olmadığını söyledi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Ukrayna’daki sivilleri ve altyapıyı bombalamaya devam etmesine rağmen, kendisinin başlattığı savaş konusunda Ukrayna ve diğer ülkelerle müzakere etmeye hazır olduğunu söyledi. Ukraynalı yetkililer, Putin’in yorumlarını samimi bulmayarak reddetti. CIA Direktörü William Burns de ayrı bir açıklamada Rusya’nın müzakere masasına oturmak konusunda ciddi olmadığını söyledi.


Çin ordusu, ABD ve Tayvan’dan gelen hamlelere yanıt olarak, adanın çevresinde “saldırı tatbikatları”, yani savaş provaları düzenledi. Çin, Tayvan’ı kendisinin bir eyaleti olarak görüyor ve onu anakara ile “yeniden birleştirmek” için güç kullanımından sürekli olarak bahsediyor. ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında adayı ziyaret etmesinden bu yana, gerilim özellikle yüksek.


Üç uluslararası yardım kuruluşu, Taliban’ın Afganistan’daki kadınların sivil toplum kuruluşlarında çalışmasını yasaklamasının ardından Afganistan’daki faaliyetlerini askıya aldıklarını açıkladı. Çocukları Kurtarın, Norveç Mülteci Konseyi ve CARE, iş gücünde kadınlar olmadan ihtiyaç sahibi insanlara etkili bir şekilde ulaşamayacaklarını ifade etti. Taliban, Ağustos 2021’de ülkeyi ele geçirdiğinden beri giderek daha baskıcı hale gelmeyi sürdürüyor.


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası