Kuzey Kore’nin, “Kremlin’deki rakibi” desteklediği ortaya çıktı!

Kuzey Kore’nin, “Kremlin’deki rakibi” desteklediği ortaya çıktı!

ABD, dünyayı kana bulayan şirketin Rus Savunma Bakanlığı’na rakip olduğunu ve Kuzey Kore’nin Ukrayna’daki savaşta Rusya’ya destek verdiğini tespit ettiklerini açıkladı. Dünyanın gözleri bölgeye çevrildi. Kuzey Kore’den cevap gecikmedi.


Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı devam ediyor.

BEYAZ SARAY, KUZEY KORE’Yİ İFŞA ETTİ

Beyaz Saray, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin Rusya merkezli paralı asker şirketi Wagner’e silah teslim ettiğini belirtti. Bununla kalmayan ABD, Wagner’i, Kremlin’in başta savunma bakanlığı olmak üzere diğer bakanlıkları için “rakip” olarak nitelendirdi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, Kuzey Kore’nin geçen ay BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek Wagner’e omuzdan atılan roket ve füzeleri satmasının, ABD’nin Wagner’e yönelik yaptırımları artıracağını söyledi.

Kirby gazetecilere, “Wagner, Ukrayna’daki askeri operasyonlarını desteklemek için dünya çapında silah tedarikçileri arıyor” dedi ve ekledi: “Kuzey Kore’nin, bu ekipmanın parasını ödeyen Wagner’e ilk silah teslimatını tamamladığını doğrulayabiliriz.”

“WAGNER, RUS SAVUNMA BAKANLIĞINA RAKİP”

Kirby’ye göre, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bağımsız olan ve Ukrayna’nın Bahmut kentinde kanlı bir kuşatmaya liderlik eden grup, Ukrayna operasyonlarında her ay 100 milyon dolardan fazla harcıyor.

Kirby, yaptığı açıklamada “Wagner, Rus ordusu ve diğer Rus bakanlıklarına rakip bir güç merkezi olarak ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

KUZEY KORE İDDİALARI YALANLADI

Kuzey Kore Devlet Haber Ajansı tarafından yapılan bir açıklamada, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın Rusya ile herhangi bir silah ticareti yaptığı iddialarını yalanladı ve bu hikayenin “bazı dürüst olmayan güçler tarafından farklı amaçlarla uydurulduğunu” söyledi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası