Mossad Başkanı’nın “güvenliğinden endişe duyduğu Müslüman ülke” kim?

Mossad Başkanı’nın “güvenliğinden endişe duyduğu Müslüman ülke” kim?

Mossad Başkanı, Hanukkah bayramı töreninde konuştu: Kafkaslar için öngörüler pek de iç açıcı değil. İma yollu uyarılan Müslüman ülke kim?


İsrail yerel basınında çıkan haberlere göre, Mossad (İsrail gizli servisi) Başkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada İran’ın Rusya’ya gelişmiş silah tedarikini arttırmaya çalıştığını söyledi ve birçok yorumcuya göre “ima yollu” Azerbaycan’ı uyardı.

MOSSAD’DAN YAKIN GELECEK ÖNGÖRÜSÜ

Mossad Başkanı David Barnea’nın bahse konu uyarısı, ABD’nin bu ayın başlarında Tahran ile Moskova arasında “tam ölçekli bir savunma ortaklığı” konusunda endişelerini dile getirmesinin hemen ardından yapıldı.

Tahran, Kasım ayında Rusya’ya insansız hava araçları gönderdiğini kabul etti, ancak bunların işgalden önce tedarik edildiği konusunda ısrar etti.

AZERBAYCAN’A SALDIRI UYARISI

Mossad Başkanı Barnea, Yahudilerin Hanukkah bayramı için düzenlenen tören sırasında “İran’ın Rusya’ya gelişmiş silah tedarikini derinleştirme ve genişletme, uranyum zenginleştirme projesini genişletme ve bölgedeki dost Müslüman ülkelere yönelik saldırılarını yoğunlaştırma gibi gizli tutmaya çalıştığı amaçlarına karşı uyarıda bulunuyoruz” dedi.

Ekim ayı sonlarında İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrail istihbaratına göre İran insansız hava araçlarının Ukrayna savaşında kullanıldığını gösteren bilgileri Washington’la paylaştığını belirtti.

RUSYA YALANLADI

9 Aralık’ta Washington, İran ve Rusya arasında helikopterler ve savaş uçakları ile dronlar gibi silahları içeren kapsamlı bir ilişkiyi açığa çıkardı.

“KİMSEDEN YARDIM İSTEMEYİZ”

Moskova’nın Birleşmiş Milletler elçisi Vassily Nebenzia, Güvenlik Konseyi’nde Rusya’nın savunma sanayisinin “kimsenin yardımına ihtiyacı olmadığını” söyledi ve insansız hava aracı iddialarının birçok kez çürütüldüğünü öne sürdü.

“KİMSEDEN İZİN İSTEMEYİZ”

İran dışişleri bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya ile ilişkileri genişletmek için “kimseden izin istemeyeceğini” söyledi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası