Rusya’ya Beklenmedik Saldırı

Rusya’ya Beklenmedik Saldırı

Rusya sınırları içerisindeki hava üssüne gece saatlerinde bir saldırı gerçekleşti. Rusya, saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tuttu.


RUS ÜSSÜNE SALDIRI

Rusya-Ukrayna Savaşı Ukrayna sınırlarının dışına taşıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus hava savunmasının Engels Üssü yakınlarında bir insansız hava aracını düşürdüğünü, ancak düşen enkazın üç teknik personeli ölümcül şekilde yaraladığını söyledi.

Bu ayın başlarında Rusya, Ukrayna’yı, havaalanına benzer bir saldırı düzenlemekle suçlamıştı. Engels üssü, Ukrayna sınırının yaklaşık 650 km kuzeydoğusunda yer alıyor ve Ukayna’ya hava saldırılarını düzenleyen Rus bombardıman uçaklarına ev sahipliği yapmasıyla biliniyor.

SALDIRI GECE GERÇEKLEŞTİ

Pazartesi günü erken saatlerde sosyal medyada Engels havaalanı çevresinde patlamalara ve çalan hava sirenlerine dair videoları yayınlandı. Rusya Savunma Bakanlığı ise daha sonra hava savunmasının Pazartesi günü saat 01:35 civarında alçak irtifada uçan bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı. Rusya, üç askerin ölümü ve iki uçağın hafif hasar almasıyla sonuçlanan olaya da düşen enkazın yol açtığını ileri sürdü.

Saatler sonra Rusya Güvenlik Servisi, el yapımı patlayıcı cihazlar ve Alman yapımı hafif makineli tüfeklerle Ukrayna’dan Rusya’nın Bryansk sınır bölgesine girmeye çalışan dört kişilik bir “sabotaj grubunu” etkisiz hale getirdiğini duyurdu. Rusya, olayı teyit eden bağımsız bir kaynak olmamasına rağmen, olaya dair olduğunu iddia ettiği bir video yayınladı.

Saratov valisi Roman Busargin, ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi ve saldırıların, Engels kasabası sakinleri için kesinlikle hiçbir tehdit oluşturmadığı konusunda güvence verdi.

UKRAYNA’DAN AÇIKLAMA GECİKMEDİ

Ukrayna ordusu son saldırıyı henüz resmi olarak kabul etmese de hava kuvvetleri sözcüsü Yuriy Ihnat, patlamaların, Rusya’nın Ukrayna topraklarında yaptıklarının bir sonucu olduğunu söyledi.

Ukrayna hava kuvvetleri sözcüsü ayrıca hava sahasının uydu görüntülerinin yakında Pazartesi günkü saldırının tüm hasarını ortaya çıkaracağını söyledi ve daha önceki patlamaların üsteki uçaklara zarar verdiğini de sözlerine ekledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası