Çin kapılarını açmaya hazırlanıyor

Çin kapılarını açmaya hazırlanıyor

Sıkı karantina politikaları yüzünden yakın zamanda protestolara sahne olan Çin, önemli değişikliklere gidildiğini açıkladı. Ancak tedbirleri tamamen kaldırmış değil.


Çin, COVID-19 ile mücadelesini sürdürürken, izlediği politikayı değiştirmeye hazırlanıyor.

SIFIR COVİD POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİK

Çin, 8 Ocak’tan itibaren yolcular için karantinayı kaldıracağını söyleyerek ülkenin sıfır covid politikasındaki son büyük değişikliği açıkladı.

Yaklaşık üç yıllık kapalı sınırların ardından bu karar ülkeyi, çalışma ve öğrenci vizesi olanlara veya ailesini ziyaret etmek isteyenlere yeniden açacak.

Göçmenlik dairesi Salı günü yaptığı açıklamada, Çin vatandaşlarının yurt dışına da seyahat edebileceklerini söyledi. Pasaport başvurusunda bulunmak isteyen Çin vatandaşları da 8 Ocak’tan itibaren bunu yapabilecekler.

TEDBİRLERDEN TAMAMEN VAZGEÇİLMEDİ

Pazartesi günü Ulusal Sağlık Komisyonu, Covid’in 8 Ocak’ta resmi olarak B Sınıfı bulaşıcı hastalığa düşürüleceğini duyurdu.

Bu, karantinanın kaldırılacağı anlamına geliyor ancak gelen yolcuların yine de bir PCR testi yaptırması gerekecek. Çin’e izin verilen günlük uçuş sayısındaki sınır da kaldırılacak.

Yetkililer ayrıca Çin’e çalışmak, okumak ve aileleri ile birleşmek için gelmek isteyen yabancılara yönelik vize düzenlemelerini de “optimize edeceklerini” söylediler.

Buna turist vizelerinin dahil olup olmadığı henüz belli değil, ancak yetkililer uluslararası yolcu gemileri için bir pilot programın başlayacağını bildirdi.

Başkent Pekin’de yetkililer, enfeksiyonların şiddetini azaltmak ve hastaneler üzerindeki baskıyı hafifletmek için Pfizer tabletleri Paxlovid’i dağıtmayı planladıklarını söylüyor. Ancak Pazartesi günü itibariyle sağlık merkezleri, ilacın henüz teslim edilmediğini açıkladı.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası