Ermenistan, Rusya’nın rolünü sorguluyor

Ermenistan, Rusya’nın rolünü sorguluyor

Azerbaycan vatandaşlarının Laçin Koridoru’nda başlattıkları protesto devam ediyor. Liderler bu konuyu görüşmek için bir araya geldiler.


Azerbaycan vatandaşlarının Laçin Koridoru’nda başlattığı protesto sürmeye devam ediyor.

ERMENİSTAN, RUSYA’DAN SORUNU ÇÖZMESİNİ İSTEDİ

Ermenistan lideri Nikol Paşinyan, Salı günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ayrılıkçı Karabağ bölgesinin abluka altına alınmasını tartışırken, Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ’daki rolünü sorguladı.

Saint Petersburg’daki bölgesel bir zirvenin oturum aralarında Putin ile görüşen Ermeni lider Paşinyan, krizi ve onu çözmenin olası yollarını tartışmak istediğini söyledi ve “Burası, Dağlık Karabağ’daki Rus barış güçlerinin sorumluluk alanıdır” dedi.

Ancak anlaşmanın aksine, Laçin koridoru Rus barış güçlerinin kontrolünde değil.

LİDERLER GÖRÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

Gazetecilerin huzurunda konuşan Putin, Güney Kafkasya’daki gerilimlerin çözülmesinin “asıl mesele” olduğunu söyledi.

Liderlerin Pazartesi akşamı konuyu tartışmaya başladığını ancak daha fazla ayrıntı vermediğini söyledi.

Azerbaycan’ın lideri İlham Aliyev de bölge zirvesi için Saint Petersburg’da bulunuyordu.

LAÇİN KORİDORU’NDA GERGİNLİK

Aralık ayının ortasından bu yana Azerbaycanlı protestocular, yasadışı madencilik iddiasıyla protesto amaçlı olarak Ermenistan ile Karabağ arasındaki tek kara bağlantısı olan Laçin koridorunu kapatıyorlar. Ermeni tarafı, abluka sonucunda yaklaşık 120.000 kişinin yaşadığı dağlık bölgede yiyecek, ilaç ve yakıt sıkıntısı yaşadığını iddia ediyor.

Bakü protestoların kendiliğinden olduğunu açıklıyor, ancak Erivan, Azerbaycan’ı gösterileri, Ermenileri tartışmalı bölgeyi terk etmeye zorlamak için düzenlemekle suçluyor.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası