Güney Kore’den İHA açıklaması

Güney Kore’den İHA açıklaması

Güney Kore’den yapılan resmi açıklamada yaşanılan krizle ilgili özür dilendi.


Pazartesi günü yaşanan krizin ardından Güney Kore’de sular durulmuyor. Konuyla ilgili Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir açıklama geldi.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Güney Kore ordusu, hazırlıksız olduğu nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kaldıktan sonra, Kuzey Kore ile ortak sınırlarını geçen beş Kuzey Kore İHA’sını düşürmediği için Salı günü özür diledi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, “Dün beş düşman İHA’sı Güney Kore hava sahasını işgal etti. Ordumuz onları tespit ederek takibe başladı. Ancak onları düşüremediğimiz için özür dileriz” dedi.

İnsansız hava araçlarının tümü, beş saat süren bir operasyona rağmen Kuzey Kore’ye dönebildi.

Genelkurmay Başkanlığı, ordunun gerçek bir tehdit oluşturabilecek SİHA’ları karşılayabilecek gücünün olmasına rağmen, daha küçük casus uçakları tespit etme ve vurma yeteneklerinin bir sınırı olduğunu kabul etti ve ekledi: “Sonuç olarak, ordunun hazırlıksız olması kamuoyunda çok fazla endişeye neden oldu.”

Ayrıca İHA’ları düşürmek için yapılan operasyona katılan KA-1 tipi savaş uçağının düştüğünü ancak iki pilotun da kurtulduğu açıklandı.

GÜNEY KORE YENİ ÖNLEMLER ALACAK

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Salı günü Kabine toplantısında olayın ordunun hazırlığının “büyük ölçüde eksik” olduğunu gösterdiğini söyledi.

Yoon, Kuzey Kore’nin önemli askeri tesislerinde gözetleme ve keşif operasyonları yürütmek için bir insansız hava aracı birimi başlatma planının hızlandırılmasını emretti. Plan, gelişmiş gizli dronların hizmete alınmasını içeriyor.

Pazartesi günkü saldırı, İHA’lara karşı müdahalede bulunulmasına neden olmuştu.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası