Kosova’da barikat krizi: Gerginlik tırmanıyor!

Kosova’da barikat krizi: Gerginlik tırmanıyor!

Kosova, kurulan barikatların arkasında kimin olduğunu açıkladı. Kosova’nın iddialarına yanıt vermekte Sırbistan gecikmedi.


Kosova ve Sırbistan arasındaki yeni kriz sürmeye devam ediyor.

Kosova İçişleri Bakanı Svecla Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın etkisi altındaki Sırbistan’ın, yaklaşık üç haftadır yolları kapatan ve protestolar düzenleyen kuzeydeki Sırp azınlığı destekleyerek Kosova’da istikrarı bozmayı amaçladığını söyledi.

SVECLA, SIRBİSTAN’I SUÇLADI

Salı sabahı Mitrovica’da kamyonlarla, kasabanın Sırp çoğunluklu kesimini Arnavut çoğunluklu kesimine bağlayan yolu kapatarak barikat oluşturuldu.

Svecla, açıklamasında “Kosova’da yaşayan Sırpları terörize eden suç unsurlarını desteklemek için barikatların kurulmasını emreden ve askeri teyakkuza geçen, Rusya etkisi altındaki Sırbistan’ın ta kendisidir” dedi.

VUVIC, İDDİALARI REDDETTİ

Sırbistan komşusunun istikrarını bozmaya çalıştığını reddederek ve sadece oradaki azınlığını korumak istediğini söylüyor. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Salı günü yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın “barış için uğraşmaya ve uzlaşmacı çözümler aramaya devam edeceğini” söyledi.

Belgrad Pazartesi günü geç saatlerde, bölgedeki son olayların ışığında ve Kosova’nın Sırplara saldırmaya ve barikatları zorla kaldırmaya hazırlandığı gerekçesiyle, ordusunun ve polisinin en yüksek alarm durumuna getirilmesi emrini verildiğini açıklamıştı.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası