Çin, aldığı son kararlardan korkan ülkelere tepkili!

Çin, aldığı son kararlardan korkan ülkelere tepkili!

Çin’in yeni politikalarını açıklamasının ardından dünyada önlemler alınmaya başlandı. Çin, kararlara tepkili.


Olası bir yeni COVID-19 salgını riski dünyada yankılandı.

ÇİN’İN KARARI TEDİRGİNLİK YARATTI

Pekin’in önümüzdeki ay sınırlarını yeniden açacağını açıklamasının ardından ABD, Çin’den gelen kişilere yeni COVID-19 kısıtlamaları uygulamayı düşünüyor.

Amerikalı yetkililer bunun, vakalar arttıkça Çin’den gelen vaka sayısı açıklamalarının şeffaf olmamasından kaynaklandığını söylüyor.

ABD’li yetkililer yaptıkları açıklamada, “Uluslararası toplumda, Çin’de devam eden COVID-19 vakası dalgalanmaları ve viral genomik sekans verileri de dahil olmak üzere şeffaf verilerin eksikliği konusunda artan endişeler var.” dedi.

COVID-19 vakalarının tekrar artması riskinden endişe duyan Japonya, Malezya ve Tayvan, Çinli turistler için negatif PCR testleri zorunluğu da dahil olmak üzere daha sıkı önlemler açıkladı.

Hindistan da Çinli girişler için önlemleri artırıyor, ancak bu karar, Pekin’in katı sınır politikasını gevşeteceğini söylemesinden önce duyurulmuştu.

Seyahat siteleri, satışlarında ani bir artış olduğunu bildirerek bazı ülkeleri Covid’in potansiyel yayılımı konusunda korkuya kaptırdı.

ÇİN TEPKİ GÖSTERDİ

Pekin, COVID-19 kısıtlamalarının “bilimsel” bir temelde getirilmesi gerektiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin daha sonra Batılı ülkeleri ve medyayı “abartmakla” ve “Çin’in COVID-19 politika değişikliklerini çarpıtmakla” suçladı.

Çin’in tüm ülkelerin COVID-19 yanıtlarının “bilime dayalı ve orantılı” olması ve “insanlar arası normal etkileşimi etkilememesi” gerektiğine inandığını söyledi.

Wang, “sınır ötesi güvenli seyahat sağlamak, küresel endüstriyel tedarik zincirlerinin istikrarını korumak ve ekonomik toparlanma ve büyümeyi desteklemek için ortak çaba” çağrısında bulundu.

Çin’deki günlük vaka ve ölümlerin gerçek sayısı bilinmiyor çünkü yetkililer bu verileri yayınlamayı bıraktı. Raporlara göre hastaneler dolup taşıyor ve yaşlı insanlar ölüyor.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası