Güney Kore lideri öfkeli: “Nükleerden korkmayalım, misilleme yapalım!”

Güney Kore lideri öfkeli: “Nükleerden korkmayalım, misilleme yapalım!”

Güney Kore Devlet Başkanı, Çarşamba günü (bugün) bir açıklamada bulunarak, Kuzey Kore’ye ait insansız hava araçları sürüsü saldırısının ardından kritik ifadeler kullandı. Güney Kore’nin hava savunma sistemi, ülkeye bir fiyasko yaşatmıştı.


Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, bugün yaptığı açıklamada, Güney Kore’nşn, Kuzey Kore’nin nükleer silahlarına rağmen, herhangi bir provokasyona “tereddütsüz misilleme” ile karşılık verilmesi gerektiğini söyledi.

2017’DEN BERİ İLK KEZ YAŞANIYOR

Beş Kuzey Kore insansız hava aracı, 2017’den bu yana ilk kez, Pazartesi günü Güney Kore’ye geçerek Güney Kore ordusuna ait savaş uçaklarının elektroniklerini karıştırmaya ve helikopterlere saldırmaya çalıştı.

GÜNEY KORE İNSANSIZ ARAÇLARLA MİSİLLEME YAPABİLİR

Basın sekreteri Kim Eun-hye’ye göre Yoon, yardımcılarıyla yaptığı bir toplantıda “Kuzey Kore tarafından yapılan herhangi bir provokasyonu cezalandırmalı ve misilleme yapmalıyız. Bu, provokasyonları caydırmanın en güçlü yolu” dedi ve ekledi: “Kuzey Kore nükleer silahlara sahip olduğu için korkmamalı veya tereddüt etmemeliyiz” dedi.

Pazartesi günkü saldırı, Güney Kore’de hava savunmasına yönelik eleştirilere yol açtı. Güney Kore ordusu, başarısızlığı için özür diledi. Yoon, orduyu, özellikle de insansız hava araçlarını saatlerce Güney Kore üzerinde uçarken düşürmedeki başarısızlığını yüzünden sert şekilde eleştirdi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası