Hong Kong yeni önlemleri duyurdu!

Hong Kong yeni önlemleri duyurdu!

Hong Kong, salgın önlemlerinde değişikliğe gideceğini açıklayarak bundan sonra uygulanacak olan önlemleri duyurdu.


Çin’in özel bir idari bölgesi olan Hong Kong, bir zamanlar dünyadaki en sert COVID-19 kısıtlamalarına sahipti.

ÖNLEMLER GEVŞETİLİYOR

Hong Kong’a gelen insanlar Perşembe gününden itibaren artık zorunlu PCR testi yaptırmak zorunda kalmayacak. Ayrıca aşı-geçiş sistemi de kaldırılacak. Ancak halka açık yerlerde maske takma zorunluluğu devam edecek.

Perşembe gününden itibaren rafa kaldırılan kural da dışarıda en fazla 12 kişinin toplanmasına izin veren kural. Şehrin tekrar açılmaya başlamasıyla birlikte daha önce 4 kişi olan toplanma sınırı, Ekim ayı itibariyle 12 kişiye çıkartılmıştı.

Hong Kong lideri John Lee, Şubat ayında uygulamaya konulduğundan bu yana aşısızların halka açık yerlere erişimini sınırlayan aşı-geçiş sistemi yerine şehrin, yaşlılar ve çocuklar için aşılamayı teşvik etmek de dahil olmak üzere “daha hedefli önlemler” alacağını belirtti.

AŞI ORANI KOŞULLARI DEĞİŞTİRDİ

Lee, yüksek aşı oranlarını kısıtlamaların kaldırılmasının nedenlerinden biri olarak gösterdi. Resmi açıklamalara göre, nüfusun %93’ü iki doz aşı olurken, %83’ten fazlası üç doz aşı oldu.

Kendi aşılarını geliştiren anakara Çin’in aksine Hong Kong, Almanya’da üretilen BioNTech aşısı da dahil olmak üzere, daha etkili olduğu gösterilen mRNA aşılarını da kullandı.

Lee Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Hong Kong’da COVID-19 ile savaşmak için yeterli miktarda ilaç var ve sağlık çalışanları salgınla mücadelede ciddi deneyim kazandı.” dedi ve ekledi: “Toplum, nispeten kapsamlı ve genel bir salgın karşıtı koruma oluşturdu.”

Hong Kong’un COVID-19 kısıtlamalarını gevşetmesi, anakara Çin’in, katı kontrollere karşı dönüm noktası niteliğindeki protestoların ardından benzer bir hamle yapmasından kısa süre sonra geldi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası