Litvanya açıkladı: Ukrayna’ya yeni destek

Litvanya açıkladı: Ukrayna’ya yeni destek

Litvanya, Ukrayna’ya yeni yardım programını açıkladı. Programa AB ve Birleşik Krallık da destek veriyor.


Ukrayna’nın Rus işgaline direnişinde aldığı dış yardımlar devam ediyor.

LİTVANYA, EĞİTİM DESTEĞİ VERECEK

Litvanya Savunma Bakanlığı, Rus işgali sırasında Ukrayna birliklerine ek askeri eğitim sağlayacağını doğruladı.

Parlamento tarafından onaylanan yardım, yaklaşık 1.500 Ukraynalı askerin becerilerini geliştirecek. Litvanya’da yaklaşık 1.100 personel eğitim alacak.

Program kapsamında 40 Litvanyalı eğitmen, Avrupa Birliği Ukrayna Askeri Yardım Misyonu kapsamında eğitime liderlik edecek.

25 Litvanyalı eğitmen daha İngiltere’de düzenlenecek olan ve İngiliz liderliğindeki Interflex Operasyonu eğitimi kapsamında çalışacak.

Program 2023’te başlayacak ve yaklaşık 15.000 Ukraynalı savaşçıyı eğitmesi bekleniyor.

LİTVANYA OPERASYONUNU DA DESTEKLİYOR

Bakanlığa göre, onay 2017’de başlatılan Litvanya Ulusal Askeri Eğitim Operasyonu’nu daha da destekliyor.

Bu girişim kapsamında, Litvanyalı askeri eğitmenlerin AB ve NATO üyelerinden yabancı silahlı kuvvetleri kendi topraklarında eğitmelerine izin verilmektedir.

Operasyon, Litvanya Ulusal Savunma Sistemi’ne bağlı en fazla 60 askeri ve sivil personel tarafından yönetiliyor.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas, “Ukrayna’ya askeri eğitimle daha fazla destek sağlamaya yönelik müttefik çabaları artıyor, Ukrayna misyonlarına yeni yardımlar başlatıldı.” diye açıkladı. “Litvanya onlara aktif olarak katkıda bulunacaktır çünkü bizim güvenliğimiz Ukrayna’nın güvenliğine bağlıdır. Kazanana kadar Ukrayna’yı destekleyeceğiz ve bu gerçekleştiğinde birliklerini daha fazla eğiteceğiz.”

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası