Rusya, Kiev’i almak için yeniden taarruz hazırlığında!

Rusya, Kiev’i almak için yeniden taarruz hazırlığında!

Savaş Çalışmaları Enstitüsü’nden (ISW) gelen bilgiler, savaşın birinci yıldönümüne yaklaşırken Rusya’nın kuzey Ukrayna’da yeni bir işgal girişimi daha başlatmaya hazırlandığını ortaya koydu.


“En kötü durum senaryosu” olarak tanımlanan söz konusu beklenen saldırının, komşu Belarus’tan başlatılacağı detayı da bildirilen istihbarat analizleri arasında.

Bahse konu analiz, Moskova’nın 10 aylık işgalinin gönüllü katılımcısı olarak görülen Beyaz Rusya’nın sınırlarında Rus birliklerinin yığılmaya devam ettiği bir dönemde yayınlandı.

ISW, askeri sevkiyatın, iki ülkenin de (işgalden hemen öncesinde olduğu gibi) iddia ettiği gibi bir askeri tatbikatın parçası olmaktansa, yeni saldırı hazırlıklarının bir parçası olarak görülmesi gerektiğini bildirdi.

Raporda, “Moskova, en azından Ekim 2022’den beri yeni ve tehlikeli bir harekat – muhtemelen Kiev’i hedef alan kuzey Ukrayna’nın yeniden işgali – için koşulları hazırlıyor.” ifadelerine yer verildi.

Son iki haftadır, Ukrayna Genelkurmay Başkanı da benzer iddialarda bulunmuştu.

Savaş Çalışmaları Enstitüsü’nün hazırladığı İnteraktif Ukrayna Savaşı Haritası’nın linkini aşağıda bulabilirsiniz.

RUSYA NE YAPABİLİR?

Şubat ayından bu yana Rusya, Ukrayna’nın Batı silahlarıyla desteklediği güçlü bir karşı taarruzla insan ve alan olarak büyük kayıplar verdi.

Savaş sırasında en az 63.000 Rus askerinin öldürüldüğü ve binlerce silah ve teçhizatın imha edildiği bildirildi.

ESKİ RUS KOMUTAN ANALİZ ETTİ

Eski Rus askeri komutanı Igor Girkin’e göre, Beyaz Rusya’daki askeri yığınak yalnızca iki potansiyel eylem planına yol açabilir: Moskova’nın daha fazla toprak ele geçirmek için Belarus’tan işgal başlatabilir, veya bunu Ukrayna güçlerini kilit bölgelerden uzaklaştırmak için bir “oyalama taktiği” olarak kullanabilir.

Şimdiye kadar Rusya, Ukrayna’da dört bölgeyi ilhak etti: Donetsk, Luhansk, Herson ve (Türkiye’yi tehdit eden nükleer santralin de bulunduğu) Zaporijiya.

Ancak Rusya, hali hazırda hiçbir bölgeyi tam olarak kontrol etmiyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası