Rusya’dan, Sırbistan-Kosova gerginliğini artıracak açıklama

Rusya’dan, Sırbistan-Kosova gerginliğini artıracak açıklama

Kosova Hükümeti, Sırpların ablukasına karşılık verdi. Rusya’dan da Kosova’daki gelişmeler hakkında açıklama geldi.

Kosova’daki gerginlikle artarak sürüyor.

KOSOVA’DAN MİSİLLEME

Kosova, Çarşamba günü Sırbistan’a açılan en büyük sınır kapısını kapattı. Karar, Sırbistan’daki Sırpların, Kosova’daki Sırpları desteklemek için sınır kapısının Sırp tarafını abluka altına almasından sonra geldi.

RUSYA DESTEK VERDİ

Kremlin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın müttefiki Sırbistan’ı, Kosova ile giderek gerilen ilişkileri karşısında “desteklediğini” açıkladı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, “Rusya, olanları ve Sırpların haklarının güvence altına alınması konusunu çok yakından takip ediyor.” dedi. “Belgrad’ı alınan tüm önlemlerde destekliyoruz.”

KREMLİN’DEN İDDİALARA YANIT

Ayrıca Peskov Kosova İçişleri Bakanı’nın iddialarına yanıt vererek, “Sırbistan egemen bir ülkedir ve burada Rusya’nın bir tür yıkıcı etkisini aramak ben başta yanlıştır.” dedi.

Peskov’a göre, “Sırbistan, yakınlarında zor koşullarda yaşayan Sırpların haklarını savunuyor. Doğal olarak bu haklar ihlal edildiğinde sert tepki veriyor.”

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası