Afrika Türkiye’yi unutmadı: Gambiya’dan Rumları panikleten hamle!

Afrika Türkiye’yi unutmadı: Gambiya’dan Rumları panikleten hamle!

Türkiye’nin yıllardır sürdürdüğü, Afrika’daki insani, vicdani, ekonomik ve siyasi çabaları sonuç vermeye başladı. Batı Afrika ülkesi Gambiya’dan gelen bir hamle, adeta “Orada ne işimiz var?” diyenlere bir cevap niteliğinde…


Gambiya, geçtiğimiz aylarda Türkiye merkeli Katmerciler’in ürettiği Hızır’lar ve diğer savunma ürünleriyle gündeme gelmişti. Kurulan savunma ticareti ilişkisinin üzerinden kısa bir süre geçmişken bu kez de Gambiya’dan bir hamle geldi.

Image

GAMBİYA’DAN KUZEY KIBRIS’A KRİTİK ZİYARET

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilâtı’na kendi adıyla gözlemci üye kabul edilmesinin hemen ardından Türkiye’nin uzun süredir askeri ve siyasi ilişkileri kuvvetlendirdiği Afrika ülkesi Gambiya Devlet Başkan Yardımcısı Badara Alieu Joof, Lefkoşa’ya giderek KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la görüştü.

Image

Görüşmede Gambiya’dan Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuşlar başlatılmasının gündeme geldiği, Yunan medyasında çıkan iddialar arasında. Zira, söylememize gerek yok ama, bu ziyaret Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ta panik ve öfke karışımı bir tepkiye neden olmuş durumda.

KKTC’deki üniversitelerde birçok Afrikalı ve özellikle Gambiyalı öğrencinin okuduğu da dikkatlerden kaçmaması gereken bir gerçek.

RUMLAR PANİKTE: GÜNEY KIBRIS GAMBİYA’YA ÖZEL BİR DİPLOMAT GÖNDERİYOR

Özbekistan ve Kazakistan Dışişleri Bakanları ile görüşen ve ‘KKTC’yi tanımayın’ talebinde bulunan Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasudilis, deneyimli bir Rum diplomat olan Thessalia Salina’yı acilen Gambiya’ya gönderme kararı aldı.

KASULİDİS İŞ BAŞINDA

Kasulidis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM kürsüsünden yaptığı “KKTC artık tanınmalı” çağrısından sonra mesaisinin büyük bölümünü Türkiye’yi engelleme çabalarına ayırdı.

Türk Devletleri Teşkilâtı’nın 11 Kasım’da Semerkant’taki tarihi kararı öncesi Özbekistan ve Kazakistan’a özel elçiler gönderen Rum Bakan, KKTC’nin kendi adıyla gözlemci üye kabul edilmesini yine de engelleyemedi.

KKTC’nin tanınmaması isteyen Kasulidis, Gambiya Dışişleri Bakanlığı’na mektup yazdı. Kasulidis, mektuba cevap alamayınca, İsrail Büyükelçiliği de yapan deneyimli Rum diplomat Thessalia Salina’ya “Gambiya’ya özel temsilcim olarak git ve yüz yüze görüş, KKTC’yi tanımasınlar” talimatını verdi.

TÜRKİYE AFRİKA’DA EN HIZLI TİCARİ PARTNER KAZANAN 2. ÜLKE

Türkiye, belki de en yüksek yıldızı değil ama, kesinlikle Afrika’nın yükselen yıldızı. Hem de en hızlı yükselen yıldızı… Öyle ki, The Economist’in verilerine göre Türkiye, Afrika’da Çin’den 7 kat daha hızlı ticari bağlantı kuruyor. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin ardından “Bize göz hizasından bakan ilk beyaz liderdi.” açıklamasını yapan Burkina Faso liderinin bu sözleri ise durumu en güzel şekilde açıklamıştı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası