Etiyopya ve Türkiye Genelkurmay Başkanları günlerdir Ankara’da görüşüyor

Etiyopya ve Türkiye Genelkurmay Başkanları günlerdir Ankara’da görüşüyor

Mısır’ın can damarı olan Nil nehrine baraj yapmaması için baskı gören ve dolayısıyla Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin politikaları için de hayati bir önem taşıyan Etiyopya ile ilişkiler gelişmeye devam ediyor.


Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Etiyopyalı mevkidaşının liderlik ettiği bir heyetle Salı gününden beri Ankara’da görüşüyor. Etiyopyalı heyet, Türk Savunma Teknolojisinin gelişmişliği ile ilgileniyor.

GENELKURMAY BAŞKANLARI SESSİZCE GÖRÜŞÜYOR

Etiyopya Milli Savunma Kuvvetleri (ENDF) Genelkurmay Başkanı Mareşal Berhanu Jula başkanlığındaki askeri bir heyet, Türkiye’yi ziyaret ederek Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Heyet aslında, Afrika genelinde ve ABD’de merkezleri bulunan AllAfrica isimli haber sitesinin aktardığına göre, Salı gününden bu yana resmi olarak Türkiye’de bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN SAVUNMA SANAYİSİ İLGİ ÇEKİYOR

Etiyopyalı yetkililer, iki Genelkurmay Başkanı arasında “iki ülke arasındaki askeri ilişkiler ve diğer konular” konulu görüşmenin yanı sıra, heyetin Türkiye’nin savunma teknolojisi sanayi ürünlerini yerinde inceleyip, Türk sanayisinin Etiyopya milli savunma kuvvetlerinin modernizasyonuna olası katkılarını değerlendirecek.

“ESKİ DOSTLUĞU PEKİŞTİRECEK”

Etiyopyalı yetkililer, “Heyet, Türkiye savunma sanayisinin teknolojik gelişim düzeyini de gözlemledi. Etiyopya heyetinin ziyareti, iki ülke arasındaki eski dostluğu pekiştirecek ve askeri deneyimlerin paylaşılmasına önemli katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

ORTAK ASKERİ TATBİKATLAR YOLDA MI?

Bu yıl 19 Mart’ta Etiyopya Bakanlar Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti ile ortak askeri tatbikatlar, korsanlıkla mücadelede işbirliği ve siber saldırı önleme anlaşmaları da dahil olmak üzere çeşitli askeri işbirliği anlaşmalarını içeren bir yasa taslağını onaylamıştı. Tasarı daha sonra Mayıs ayında Halk Temsilciler Meclisi’ne gönderilmiş ve onaylanmıştı.

İki ülke arasındaki askeri iş birliği, Başbakan Abiy Ahmed’in 18 Ağustos 2021’de Ankara’ya giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından hız kazanmış gibi görünüyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası