Ejderha ile kartalın tehlikeli dansı: ABD ve Çin uçakları havada karşılaştı!

Ejderha ile kartalın tehlikeli dansı: ABD ve Çin uçakları havada karşılaştı!

ABD, bir Amerikan ve bir Çin uçağının Çarşamba günü karşılaştıklarını ve olası bir kazanın ucundan dönüldüğünü açıkladı.


ABD ve Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik mücadelesi durulmuyor.

ABD VE ÇİN UÇAKLARI KARŞILAŞTI

ABD ordusu Perşembe günü yaptığı açıklamada, bir Çin savaş uçağının Güney Çin Denizi üzerinde çok daha büyük bir ABD hava kuvvetleri gözetleme uçağının 20 fit (6 metre) yakınında tehlikeli bir şekilde uçtuğunu söyledi.

ABD Hint-Pasifik Komutanlığı yaptığı açıklamada, 21 Aralık olayında, Çin Donanmasına ait bir J-11 savaş pilotunun “ABD Hava Kuvvetlerine ait bir RC-135 uçağının önünü kesmesi sırasında güvenli olmayan bir manevra gerçekleştirdiğini” söyledi.

Çinli pilot, ABD uçağının önünde ve burnunun 20 fit yakınında uçtuğu ve “RC-135’i bir çarpışmayı önlemek için kaçınma manevraları yapmaya zorladığı” açıklandı.

ABD, ÇİN’İ UYARDI

ABD komutanlığı, RC-135’in “yasal olarak Güney Çin Denizi üzerinde uluslararası hava sahasında rutin operasyonlar yürüttüğünü” söyledi. “Hint-Pasifik bölgesindeki tüm ülkelerin uluslararası hava sahasını uluslararası hukuka uygun ve güvenli bir şekilde kullanmasını bekliyoruz.” diye ekledi.

Ayrı bir ABD’li yetkili, ABD’nin konuyu Çin hükümeti ile gündeme getirdiğini söyledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası