Eritre, Türkiye ile yakınlaşan Etiyopya’dan çekiliyor mu?

Eritre, Türkiye ile yakınlaşan Etiyopya’dan çekiliyor mu?

Eritre askerlerinin Tigray’daki varlığı soru işaretleri yarattı. Görgü tanıklarının ve Tigraylıların çelişkili ifadeleri var.


Ateşkese rağmen Tigray bölgesindeki belirsizlikler sürüyor.

ERİTRE BÖLGEDEN ÇEKİLİYOR MU?

Görgü tanıklarına göre Etiyopya’nın kuzey Tigray bölgesindeki iki yıllık iç savaşta resmi hükümete destek için savaşan Eritreli askerler, Shire ve Axum kasabalarından çekilerek sınıra yöneldi.

Bu geri çekiliş, Etiyopya hükümeti ile Tigray’daki TPLF teröristleri arasında 2 Kasım’da imzalanan ve yabancı birliklerin Tigray’den çekilmesini öngören ateşkesin ardından geldi.

Ancak Eritre’nin anlaşmaya taraf olmaması ve birliklerinin büyük Tigray yerleşim merkezlerinde devam eden varlığı, anlaşmanın kalıcılığı hakkında soru işaretleri uyandırmıştı.

Eritre birliklerinin Tigray’i tamamen mi terk ettiği yoksa sadece belirli kasabalardan mı geri çekildiği net değil. Eritre yetkililerinden de konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

TİGRAYLILARA GÖRE OLAYLAR DEVAM EDİYOR

Axum ve Shire’daki yardım görevlileri, Perşembe günü sınır kasabası Sheraro’ya doğru yola çıkan Eritreli askerlerle dolu birkaç kamyon ve düzinelerce araba gördüklerini, hatta askerlerin vedalaştığını söylediler.

Bu sırada Tigraylılar, Eritreli askerlerin ateşkese rağmen yağmaya ve sivilleri tutuklamaya veya öldürmeye devam ettiğini iddia etti.

Eritre makamları ise bu iddialara da yanıt vermedi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası