Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Hindistan yakınlaşıyor

Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Hindistan yakınlaşıyor

Hindistan ve Güney Kıbrıs Rum kesimi arasında yeni bir dizi anlaşmalar imzalandı. Buna göre iki ülke arasındaki dayanışma kuvvetlenecek ve yeni alanlara yayılacak.


Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Hindistan arasındaki görüşmeler bir süredir devam ediyordu.

GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİ, GÜNEŞ İTTİFAKI’NA KATILDI

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Perşembe günü Hindistan ile yeni anlaşmalar imzaladı. Güney Kıbrıs bu antlaşmalarla askeri işbirliğini sıkılaştırmayı, güneş enerjisi teknolojisinin kullanımını genişletmeyi ve yasadışı göçü durdurmayı amaçlıyor.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides, konuğu Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile yaptığı görüşmeden sonra ön anlaşmanın, askeri ve savunma konularında işbirliğini güçlendirme yollarına ilişkin müzakereler için bir sıçrama tahtası görevi göreceğini söyledi.

Diğer bir anlaşma, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin, yenilenebilir enerji kaynaklarına küresel geçişin bir parçası olarak güneş enerjisi teknolojisini geliştirmeyi ve bu teknolojiye erişimi kolaylaştırmayı amaçlayan ve 90 ülkeden oluşan bir kuruluş olan Uluslararası Güneş İttifakı’na katılmasını içeriyor.

Jaishankar, “Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Uluslararası Güneş İttifakı Çerçeve Anlaşması’nı imzalamasını memnuniyetle karşılıyorum ve bunun sonucunda yenilenebilir enerji alanındaki işbirliğimizin artacağına inanıyorum.” dedi.

SIĞINMACILAR KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK

İki bakan ayrıca, sığınma başvuruları reddedilen Hintlerin, ülkelerine hızlı bir şekilde geri gönderilmelerinin kolaylaştırılması ve hem iş dünyası profesyonellerinin hem de akademisyenlerin her iki ülkede de daha kolay seyahat etmesine ve çalışmasına izin verilmesi konusunda resmi görüşmeler başlatan bir anlaşma imzaladı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, önümüzdeki yıl Şubat ayında resmi bir anlaşmanın imzalanmasının beklendiğini söyledi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir