Rusya merkezli Wagner askerlerinden Rus ordusuna ağır küfür!

Rusya merkezli Wagner askerlerinden Rus ordusuna ağır küfür!

Rus devletine beklenmedik bir yerden meydan okuma geldi. Rusya merkezli paralı asker şirketi Wagner Group’un lideri, Rusya’nın resmi ordusuna yönelik küfürlerini savundu. Gelişme, Ukrayna’daki savaş konusunda Rusya yönetiminde yaşandığı öne sürülen tartışmaları tetikledi.


Wagner’in yöneticisi ve Putin’in Aşçısı lakaplı Yevgeny Prigozhin’in olay yaratan “onayı”, rütbesiz paralı Wagner askerlerinin Rusya devletine küfür ettikleri ve ordunun tüm mücadeleyi onlara bırakmakla suçlayan hakaret dolu bir videosunun ardından yaşandı.

KÜFÜRLÜ VİDEO

Bu, Rus Savunma Bakanlığı ve elbette Devlet Başkanı Vladimir Putin’in; ülkenin Ukrayna’yı işgalini destekleyen paralı ordusu Wagner arasındaki sert anlaşmazlığın son perdesi olarak yorumlandı.

Daily Beast’in bildirdiğine göre, Wagner’in kurucusu Prigojin, birkaç gün önce internette dolaşıma giren bir video hakkında yorum yaptı.

WAGNER ASKERLERİ RUS DEVLETİNE MEYDAN OKUDU

Videoda, bir Wagner paralı askeri, Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’a yönelik yaptığı ateşli açıklamalarda açıkça “Sen bir s–ksin ananı s–im” ifadelerini kullanıyor ve ekliyor:

“Savaşacak hiçbir şeyimiz yok, mermimiz yok. Orada bizim için ölüyorlar ve biz burada oturuyoruz, yardım etmiyoruz. Mermiye ihtiyacımız var, herkesi s**mek istiyoruz. Bahmut yakınlarında tüm Ukrayna ordusuna karşı sadece biz savaşıyoruz. Neredesin (Gerasimov)? Bize yardım etme vaktin gelmedi mi? Sana “ananı s—m i–ne!” dışında diyecek başka bir şeyimiz yok! “

PRİGOJİN, KENDİ PARALI ASKERLERİNİ SAVUNDU

Haberde bildirildiğine göre, video hakkında açıklama yapması istenen Prigojin, konuşanların kendi askerleri olduğunu doğruladı. Üstelik daha da ileri giderek onları savundu. Outlet’in çevirisine göre, “Adamlar benden sıcak bir ofiste otururken ön cephedeki sorunları duymanın zor geldiğini iletmemi istedi” dedi ve ekledi:

“Ama her gün arkadaşlarınızın cesetlerini sürükleyip onları son kez gördüğünüzde, o zaman erzak çok gerekli oluyor. Cephedeyseniz herkesin yardım etmesini ve en azından bir şekilde bunun nasıl bir şey olduğunu düşünmesini istersiniz.”

Ayrıca, devam eden savaş alanı mücadelesine açık bir şekilde atıfta bulunarak “maalesef her adımda su yüzüne çıkan sorunlardan” da bahsetti.

RUSYA’DA WAGNER KREMLİN’İ BÖLDÜ

Bu, bir zamanlar tam bir fethin iki gün içinde elde edilebileceği düşünülen Ukrayna’da ilerleme kaydetmek için mücadele eden Rusya’nın askeri yönetimi içinde kaynayan gerilimin yalnızca en son kanıtı.

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, Wagner Group’un, Ukrayna’da Rus birlikleriyle yan yana savaşırken cephanesini desteklemek için Kuzey Kore’den bir sevkiyat gerçekleştirdiğini söyledi. (22 Aralık)

Daha önce Kuzey Kore’den Rusya’ya giden şüpheli trenlerin içinde ne olduğu sorulduğunda Kuzey Koreli yetkililer “At var.” cevavbını vermişti.

Son aylarda Donbas bölgesindeki Bakhmut şehri, her iki tarafın da en ağır kayıpları verdiği Ukrayna’daki çatışmaların çoğunun odak noktası haline geldi.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası