DSÖ Çin’i uyardı: Gerçek veriler açıklanmalı

DSÖ Çin’i uyardı: Gerçek veriler açıklanmalı

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’i verileri açıklamaya davet etti. Aksi taktirde doğru önlemler alınamayabilir.


Çin’deki COVID-19 vakalarının gerçek boyutu gizemini korumaya devam ediyor.

ÇİN, VERİLERİ GİZLEMEYE DEVAM EDİYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çinli yetkililerin ülkede artan COVID-19 vakaları hakkında hakkında daha fazla gerçek zamanlı bilgi paylaşması gerektiğini söyledi.

Ülkedeki katı kısıtlamaların birçoğu son birkaç hafta içinde kaldırıldı, ancak vakalar hızla arttığı için birçok ülke Çin’den gelen yolcuları taramaya almaya başladı.

DSÖ yetkilileri, hastaneye yatış sayıları, yoğun bakım ünitesine yatış sayıları ve ölümler hakkında daha fazla veri görmek istediklerini belirtti.

Ayrıca aşılarla ilgili veriler talep ediyorlar.

DSÖ YARDIM ÖNERİYOR

BM Sağlık Örgütü şunları söyledi: “DSÖ, epidemiyolojik durumla ilgili belirli ve gerçek zamanlı verilerin ve özellikle risk grubundaki kişilerde ve 60 yaşın üzerindeki kişilerde yapılan aşılama durumuyla ilgili verilerin düzenli olarak paylaşılmasını tekrar istedi.”

Ayrıca bu alanlarda destek sağlamanın yanı sıra aşı tereddütü sorununun ele alınmasına yardımcı olmaya istekli oldunduğu da bildirildi.

“Çin ve küresel topluluğun doğru risk değerlendirmeleri oluşturmasına ve etkili önlemleri bulmasına yardımcı olmak için takibin ve verilerin zamanında yayınlanmasının önemi” vurgulandı.

DSÖ, COVID-19’un evrimi hakkındaki teknik danışma grubu Salı günü bir toplantı yapacak. Örgüt, Çinli bilim adamlarını viral dizileme hakkında ayrıntılı veriler sunmaya davet ettiğini söyledi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası