Miladi takvimdeki hata: Bu gece aslında 2022’ye giriyoruz!

Miladi takvimdeki hata: Bu gece aslında 2022’ye giriyoruz!

Cambridge Üniversitesi’nden ünlü Matematikçi Ian Stewart’ın dikkat çektiği bir gerçek, 2023’e girdiğinizi düşündüğünüz şu saatlerde biraz can sıkıcı olabilir. Stewart, miladi takvimde, Milattan Önce 1 yılından sonra Milattan Sonra 1 yılına geçildiği ve Sıfır yılı atlandığı için takvimlerin bir yıl fazla gösterdiğini yazdı. Uzun süredir bu yanlışın farkında olan azınlıktan bilinen isimler de var. Ünlü yönetmen Kubrick, meşhur filminin ismini bu yüzden “2001: Bir Uzay Serüveni” koydu. İngiltere’deki bir kasaba ise miladi takvimdeki söz konusu hatayı fark edip milenyuma 2001 yılında girdi. Detaylar yazımızda…

2023’e girdiği için, daha ziyade 2022’den kurtuldukları için sevinenlere kötü haber: Cambridge Üniversitesi’nin ünlü matematik profesörlerinden Ian Stewart’ın kitabında belirttiği ve herkesin gözden kaçırdığı bir gerçek, aslında dünyadaki herkesin bu gece 2022’ye gireceğini gösteriyor.

‘Yıl’ denilen şey, aslında üzerinde yaşadığımız gezegenin, etrafında dönüyor olduğu Güneş’in etrafında bir turu daha tek parça halinde tamamlamasıdır.

Dünya’nın, Güneşin etrafındaki eliptik yörüngesinde seçilen rastgele bir nokta -her takvimin kendine göre bir sebebi var- yılbaşı olabiliyor ve gezegen, yörüngesi üzerinde bu noktaya her vardığında insanlık, yıldızlarının etrafında bir turu daha tamamlayabildikleri için kendi kültürlerine göre kutlamalar yapıyor.

Miladi takvime göre Hz. İsa’nın doğumundan sonra, yani Milattan Sonra 2022’inci turu bitirip 2023’üncü tura başladığımızı düşünebilirsiniz. Ama aslında gerçek biraz farklı.

Bu gece, aslında, 2022 yılına girdik.

1582’de bilim insanlarının çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Gregoryen Takvim, bugün kullandığımız takvimdir. Gregoryen takvim, geçmişi kapsayacak şekilde geriye doğru da genişletildi. Milattan Sonra 1 yılı, Hz. İsa’nın doğumunun resmi yılı oldu.

Bu tarihten öncesi ise Milattan Önce olarak tarif edildi. Takvimde, Milattan Sonra 1 yılından önce Milattan Önce 1 yılı gelmekte.

Hz. İsa’nın doğduğu yıla ‘Sıfır’ yılı denmemesinden kaynaklanan bu matematiksel hata, takvimimizde ‘fazladan’ 1 yıl görünmesine yol açıyor. Her yıl, bir öncekinden 1 fazla iken; 1 yılı, ondan önce gelen -1 yılından 2 fazladır. (Örneğin çocuğunuza doğduğu an 1 yaşında dediğinizde çocuğunuzun, kimlik üzerinde de olsa, normalde olacağından 1 yaş daha büyük olmasına sebep olur.)

Bu hata, tüm dünyanın milenyumu da yanlış yılda kutlamasına sebep oldu. 2000 yılını kutlarken, aslında Hz. İsa doğduğundan beri sadece 1999 yıl geçmişti.

Bu olgu popüler kültürde de kendisine yer buldu. Üçüncü binyılın aslında 2000’de değil de 2001’de başladığını bilen matematik ve bilimkurgu yazarlarına bir örnek -isminden de anlaşılacağı gibi- 2001: Bir Uzay Serüveni isimli kült filmin yönetmeni Stanley Kubrick’tir.

Üstelik, bu yanlışlığın farkına varan, Fransa’nın karşısında yer alan İngiltere’nin Kent sahilindeki Hythe Belediyesi, milenyum kutlamalarını 2001’e girerken yapma kararı almıştı.

Kaynak: Flatland Explained -kitap- (Cambridge University – Ian Stewart)

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası