Mobilya tercihleri yüzünden artık hindistan cevizi yiyemiyorlar!

Mobilya tercihleri yüzünden artık hindistan cevizi yiyemiyorlar!

Tanzanya’nın tatil adası Zanzibar’da birçok problem birleşerek küresel gıda fiyatlarına bir olumsuz etken daha oluşturuyor…


Tanzanya’da hindistan cevizi geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 4 TL (500 Tanzanya Şilini) ile satın alınabilirsen bugün Hindistan cevizinin tanesi yaklaşık 12 TL (1500 Tanzanya Şilini) tutuyor.

“ARTIK HİNDİSTAN CEVİZİ YİYEMİYORUZ”

Ülkenin Zanzibar Adası’nda yerel bir üretici olan Tanzanyalı Musa Haydar, “Bu fiyatlar hiç normal değil. Afrikalılar olarak artık Hindistan cevizi yiyemiyoruz.” diyerek durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Fiyatların bir anda aşırı yükselmesinin sebebi ise, basitçe söylemek gerekirse “ağaç kesmek”.

“2 AĞAÇTAN 1’İNİ KESTİLER”

Zanzibar adasında 2013-2014 yıllarında yapılan araştırmalarda sadece 3.4 milyon Hindistan cevizi ağacı olduğu saptandı. Bu sayı, 90’larda 5.7 milyondu…

Arzda yaşanan düşüş, fiyatların birden bire artmasına sebep oldu. Üstelik Ada’nın merkezinde fiyatlar taşıma ücretleri de bindiği için kıyılara göre çok daha yüksek.

Afrika’nın şehirleşme şekli dünyanın gıda fiyatlarına olumsuz yönde etki ediyor. Afrika’nın şehirleri, karakteristik olarak dışarı doğru büyümüyor, “uzuyor”.

İnsanlar da yeni yerleşimlere yerleşirken evlerine yer açmak için kontrolsüzce ağaçları kesiyor.

“OTELLERDE MOBİLYA OLARAK KULLANILIYOR”

Bununla da yetinmeyen Zanzibarlılar, evlerindeki ve otellerdeki mobilyalarında Hindistan cevizi ağacı kullanıyor. Sebebi ise diğer alternatiflere göre daha ucuz olması.

YOZLAŞMA VE RÜŞVET DE ETKİLİ

Normalde, eğer ülke yozlaşmamış olsa böyle bir durum yaşanmazdı çünkü normalde Tanzanya yasaları, çiftçilerin meyve veren ağaçları kesmesini engelliyor. Kontrol edilmesi zor bir suç…

15 YIL SÜRÜYOR

Hindistan cevizi ağacını eksikten sonra ilk meyvesini vermesi 6 yıl, tam performansa ulaşması ise 15 yıl sürüyor. Ve, neredeyse kimse Hindistan cevizi ağacı ekmiyor… Üstelik, ağaçların kesilme hızı da giderek yükseliyor.

YAKINDA KİMSE YİYEMEYEBİLİR

Çok yakında Tanzanya’da, orta vadede de dünyada Hindistan cevizi sadece milyarderlerin yiyebileceği bir şey olacak gibi görünüyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası