Rusya’dan yeni yıl mesajı: “Zafer kaçınılmaz!”

Rusya’dan yeni yıl mesajı: “Zafer kaçınılmaz!”

Vladimir Putin ve Sergey Şoygu, Rus toplumuna yeni yıl mesajlarını ilettiler. Hem Putin hem de Şoygu, mesajlarında Batı’yı suçladılar.


Batı’nın yaptırımlarına maruz kalan ve Ukrayna’da aylardır kayda değer bir ilerleme sağlayamayan Rusya, yeni yılı karşılamaya hazırlanıyor.

PUTİN’DEN ALIŞILMADIK YENİ YIL MESAJI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumartesi günü yaptığı açıklamada ülkesinin, Batı’nın Ukrayna’yı, Rusya’yı yok etmek için bir araç olarak kullanma girişimlerine asla boyun eğmeyeceğini söyledi.

Rus devlet televizyonunda yayınlanan yeni yıl video mesajında Putin, Rusya’nın Ukrayna’da “anavatanını” korumak ve halkının “gerçek bağımsızlığını” güvence altına almak için savaştığını belirtti.

Dokuz dakika ile yirmi yıllık iktidarının en uzun yılbaşı konuşmasını gerçekleştiren Putin, Batı’yı Rusya’ya yalan söylemekle ve Moskova’yı Ukrayna’da “özel askeri operasyon” dediği şeyi başlatması için kışkırtmakla suçladı.

Rusya’nın güney askeri bölgesindeki karargahta Rus servis personelinin önünde filme alınan bir konuşmada, “Yıllarca Batılı seçkinler ikiyüzlü bir şekilde barışçıl niyetleri konusunda bize güvence verdi.” dedi.

Putin, genellikle önümüzdeki yıl için iyi dileklere adadığı, ama bu kez alışılmadık şekilde kavgacı olan Yeni Yıl konuşmasında, “Aslında, Donbass’ta sivillere karşı açık terörizm yürüten neo-Nazileri mümkün olan her şekilde teşvik ediyorlardı.” diye açıkladı.

Putin, “Batı barış konusunda yalan söyledi. Bu, saldırıya hazırlanırken söyledikleri bir yalandı. Ve şimdi Rusya’yı zayıflatmak ve bölmek için alaycı bir şekilde Ukrayna’yı ve halkını kullanıyorlar.” iddiasında bulundu

Rusya’nın uzak doğusunda gece yarısı yayınlanan videoda Putin, “Biz buna asla izin vermedik, kimsenin de bize bunu yapmasına izin vermeyeceğiz.” diye vurguladı.

ŞOYGU: “ZAFER KAÇINILMAZ”

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, cephede savaşan Rus askerlerinin ve 10 aylık savaşta ölenlerin kahramanlıklarını överek Ukrayna’da zaferin “kaçınılmaz” olduğuna yemin etti.

Şoygu, “Yeni Yılı zor bir askeri-politik durumda karşılıyoruz.” dedi. “Şanlı tarihimizi ve büyük başarılarımızı silmeye, faşizmi yenenlerin anıtlarını yıkmaya, savaş suçlularını bir kaide üzerine oturtmaya, Ruslara ait her şeyi yok etmeye ve kirletmeye çalışanların olduğu bir zamanda.”

1.000 km’lik cephe hattında kanlı çatışmalar sürerken ve Rusya savaşın ilk aylarından bu yana herhangi bir toprak kazanımı sağlamamışken, Şoygu Rus askerlerine şunları söyledi: “Zafer, Yeni Yıl gibi kaçınılmazdır.”

Şoygu ayrıca, “neo-Nazizm ve terörizm” olarak adlandırdığı şeyle savaşan Rus birliklerinin gösterdiği “ölümsüz eylemlere, özverili cesarete ve kahramanlığa” da övgüde bulundu.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası