Filistin’in talebi kabul edildi: İsrail yargılanacak!

Filistin’in talebi kabul edildi: İsrail yargılanacak!

Filistinlilerin Batı Şeria ve Doğu Kudüs için verdikleri mücadele sonuç verdi. Konu, mahkemeye taşınıyor.

Filistinlilerin İsrail’le yıllardır devam eden mücadeleleri mahkemeye taşındı.

MAHKEME TALEBİ OYLAMAYA SUNULDU

Filistinliler Cumartesi günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Uluslararası Adalet Divanı’ndan (UAD) İsrail’in, Filistin topraklarını işgalinin hukuki sonuçları hakkında görüş bildirmesini talep eden oylamasını memnuniyetle karşıladılar.

BM Genel Kurulu, UAD’den İsrail’in “Kutsal Kudüs Şehri’nin demografik yapısını, karakterini ve statüsünü değiştirmeyi amaçlayan tedbirler de dahil olmak üzere” işgali, yerleşimi ve ilhakının hukuki sonuçları ile ayrımcı mevzuat ve önlemleri” hakkında bir tavsiye görüşü vermesini istedi.

Dünya Mahkemesi olarak da bilinen Lahey merkezli UAD, devletler arasındaki anlaşmazlıklarla ilgilenen en üst BM mahkemesidir. Kararları bağlayıcıdır, ancak UAD’nin bunları uygulama yetkisi yoktur.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Abu Rudeineh, “İsrail’in hukuka tabi bir devlet olma ve halkımıza karşı devam eden suçlarından sorumlu tutulma zamanı geldi.” dedi.

Üst düzey bir Filistinli yetkili Twitter’da oylamanın “Filistin diplomasisinin zaferini yansıttığını” söyledi. Talebin kabulü lehinde 87 üye oy kullandı. İsrail, ABD ve diğer 24 üye aleyhte oy kullandı. 53 ülke de çekimser kaldı.

NETENYAHU’NUN ZOR GÜNÜ

İsrailli yetkililer oylamayla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Yahudilerin Şabat bayramı başlamadan önce İsrail’in BM elçisi Gilad Erdan tarafından yapılan açıklamada ise oylama kınandı.

UAD’nin uygulama gücü olmamasına rağmen Cuma günkü oylama, işgal altındaki Batı Şeria topraklarının ilhak edilmesini savunan partilerin de yer aldığı aşırı sağcı bir hükümetin başında Perşembe günü göreve başlayan İsrail’in müstakbel Başbakanı Binyamin Netanyahu için bir tehdit oluşturuyor.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası