İsrail, Filistin konusunda BM’yi kınadı!

İsrail, Filistin konusunda BM’yi kınadı!

Netenyahu yaptığı açıklamada BM kararını kınadı. Ona göre bu karar, İsrail için bağlayıcı değil.

İsrail’den, BM kararına karşı açıklama geldi.

İsrail, Cumartesi günü Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail’in Filistin topraklarını işgalinin hukuki sonuçları hakkında görüş bildirmesini isteyen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oylamasını kınadı.

Cuma günü yapılan oylama, bu hafta göreve başlayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için bir tehdit oluşturuyor. Netenyahu’nun hükümeti, yerleşim yerlerinin genişletilmesini öncelikleri haline getiren ve üzerine inşa edildikleri Batı Şeria topraklarını ilhak etmek isteyen partileri de içermekte.

Netanyahu bir video mesajında, “Yahudi halkı kendi topraklarında işgalci değil, ebedi başkentimiz Kudüs’te işgalci değil ve hiçbir BM kararı bu tarihi gerçeği çarpıtamaz.” diyerek bu kararın İsrail için bağlayıcı olmadığını belirtti.

KOALİSYON ORTAKLARINA YENİ YETKİLER

Netanyahu’nun yeni hükümetinin üyeleri, yerleşim yerleri için kalkınma planları, yeni bütçeler ve izinsiz inşa edilen düzinelerce ileri karakolun yetkilendirilmesini destekleme sözü vermişlerdi.

Yeni kabine, İsrail’in egemenliğini Batı Şeria’ya kadar genişletmeyi amaçlayan koalisyon ortaklarının bazı yetkilere sahip olabilmesi için oluşturulmuş yeni pozisyonları da içeriyor.

Bununla birlikte Netanyahu, yerleşim yerlerini ilhak etmek için herhangi bir adım atılacağına dair herhangi bir işaret vermedi. Böyle bir hamle, hem Batılı hem de Arap müttefikleriyle ilişkilerini büyük olasılıkla sarsabilir.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası