Botswanalılar eski liderini gördükleri yerde tutuklayacak!

Botswanalılar eski liderini gördükleri yerde tutuklayacak!

Botswana’da bir mahkeme, ülkenin eski Devlet Başkanı Ian Khama hakkında “yasadışı ateşli silah bulundurmaktan” tutuklama emri çıkardı.

Botswana’da bir yargıç, ülkenin eski lideri Ian Khama’nın “görüldüğü yerde tutuklanması”” emrini verdi.

69 yaşındaki lider geçen yıl ülkeyi terk etti ve komşu Güney Afrika’ya yerleşti.

Khama, Suçlamaları reddetti ve bunların Cumhurbaşkanı Mokgweetsi Masisi ile arasını açmaya çalışan siyasi bir komplonun parçası olduğunu söyledi.

İSTİHBARAT, POLİS VE DEVLET BAŞKANI SUÇLANIYOR

Kendisi, kara para aklama ve çalıntı mallara el koyma iddiaları da dahil olmak üzere 14 suçlamayla karşı karşıya. Çıkarılan tutuklama emri sadece beş yasadışı ateşli silah bulundurmak içindir.

İstihbarat ve polis teşkilatlarının eski başkanlarıyla ortak olarak suçlanıyor.

Tutuklama emri, Khama’nın bu yılın başlarında mahkemeye çağrılmasının fakat çıkmamasının ardından geldi.

Bu karar, Botswana’nın, eski liderlerini Güney Afrika’dan iadesini istemesinin yolunu açabilir.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası