Brezilya lideri törenle göreve başladı: Bombalar son anda fark edildi!

Brezilya lideri törenle göreve başladı: Bombalar son anda fark edildi!

Güney Amerika’nın en büyük ülkesi olan Brezilya’da darbe korkusuyla geçen seçim süreci nihayet sonlanmış gibi görünüyor. Seçimin galibi Lula da Silva, büyük ve coşkulu bir törenle göreve başladı. Polis, birçok bomba düzeneği bularak imha etti.

Luiz Inacio Lula da Silva, Pazar günü aşırı sağcı eski lider Jair Bolsonaro hakkında sert açıklamalarda bulundu ve “açlık, yoksulluk ve ırkçılıkla boğuşan Brezilya ulsunu” kurtarmak için köklü bir rota değişikliği sözü verdi., Pazar günü Brezilya cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

Söz konusu açıklamadan sonra Lula, üstü açık bir Rolls-Royce ile Planalto Sarayı’na gitti ve burada karısı ve azınlıktan oluşan grupla birlikte saraya çıktı.

BOMBA ÜSTÜNE BOMBA BULUDU

Destekçilerinin sokakları doldurduğu Lula’nın göreve başlama töreni, çok yüksek güvenlik önlemleri altında gerçekleşti.

Lula’nın göreve başlama töreni sırasında Brezilya polisi, kurulu halde iki farklı bomba düzeneği bularak imha etti.

Noel arifesinde güvenlik güçleri Brasilia Havaalanı’nın girişinde uçak yakıtı yüklü bir kamyonun üzerinde bir bomba buldu. Bir Bolsonaro destekçisi söz konusu bombayı yaptığı suçlamasıyla tutuklandı ve ifadesinde “askeri bir darbeyi tetiklemek” istediğini itiraf etti.

Solcu lider, Latin Amerika’nın en büyük ülkesinin dizginlerini resmen eline aldıktan sonra Kongre’de yaptığı bir konuşmada, gerçek galibinin demokrasi olduğunu söyledi.

LULA GÖREVE GELMEDEN KAÇTI

Bolsonaro ve destekçileri, oyların çalındığını iddia etmiş ve Lula’nın göreve dönmesini engellemek için askeri darbe çağrısında bulunmuştu. Bolsonaro, anti-demokratik protestoları kışkırttığı nedeniyle birçok eski müttefiğinin desteğini kaybetti.

Yenilgiyi kabul etmeyi reddeden Bolsonaro, sonra Cuma günü ABD’ye gitmek üzere Brezilya’dan ayrılan Bolsonaro, törenden sadece birkaç gün önce ABD’ye gitmişti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası