Çin: “Geçtiğimiz yıl boyunca ABD ile iyi geçinmenin yolunu araştırdık”

Çin: “Geçtiğimiz yıl boyunca ABD ile iyi geçinmenin yolunu araştırdık”

Çin’in Dışişlerini yönetecek olan isim, atanmann ardından merakla beklenen ilk konuşmasını yaptı. Hem söz konus açıklamada, hem de resmi yayın organlarında ABD ile barışma arzusu sezildi.


Üst düzey Çinli bir diplomat olan Wang Yi, Pazar günü Komünist Parti’nin Dışişleri Dairesi Başkanlığı’na atanmasından bu yana kamuoyuna ilk kez açıklamalarda bulundu.

ÇİN’DEN ABD İLE BUZLARI ERİTME ÇABASI MI?

Wang, tüm dünyanın merakla beklediği konuşmasında, “Çin ve ABD’nin karşı karşıya gelmek yerine diyalogu sürdürmesi ve iki ülkenin Soğuk Savaş sırasında yapılan hatalardan kaçınması gerektiğini” söyledi.

Tecübeli diplomat, Cuma günü Çin’in Dışişleri Bakanı olarak eski ABD büyükelçisi Qin Gang’ın yerine getirildi, zira Ekim ayında ülkenin en üst düzey karar alma organı olan Komünist Partinin Politbüro’ya terfi etmesinin ardından dış politikada önemli bir rolü sürdürmesi bekleniyordu.

ABD İLE İYİ GEÇİNMENİN YOLLARINI ARAŞTIRMIŞLAR

Resmi Parti dergisi Seeking Truth’ta yayınlanan bir makalede Wang, Çin’in 2022’de Rusya ile güçlenen işbirliğine atıfta bulunarak, (kendilerini kastederek) “büyük ülkeleri” çok sayıda zorluk karşısında “örnek oluşturmaya” çağırdı ve “Geçtiğimiz yıl boyunca, iki büyük güç olan Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin birbiriyle iyi geçinmesi için doğru yolu aralıksız araştırdık” diye yazdı ve ekledi:

“İki ülke karşılıklı saygı ve barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan işbirliği ile uzlaşmanın bir yolunu bulmalı ve Çin-ABD ilişkilerinde istikrarı yeniden sağlamalı.”

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası