Küresel Sabah Özeti | 2 Ocak 2023, Pazartesi

Küresel Sabah Özeti | 2 Ocak 2023, Pazartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Yeni Yıl, koronavirüs pandemisi başladığından beri ilk kez dünyanın dört bir yanında kısıtlama olmadan kutlandı. Koronavirüs vaka sayılarındaki keskin artışa rağmen Çin’de büyük kalabalıkların toplanması dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca yeni yıl, Moskova’daki Kızıl Meydan’da her seneki havai fişekler olmadan geçti; sokağa çıkma yasağı uygulanan Kiev’de de bu yıl sokaklar bomboştu. Malezya hükümeti ise düzinelerce kişinin heyelan sonucu ölmesinin ardından başkent Kuala Lumpur’daki yılbaşı etkinliği iptal etti.


Rusya, 2023’ün ilk saatlerinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ve diğer büyük şehirleri bombalamaya devam etti. “Yeni yıl bombalamaları”, Cumartesi günü en az bir kişinin ölümüne neden olan bir füze salvosunun ardından yaşandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yeni Yıl konuşmasında Batı’yı, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi için kışkırtmakla ve ülkesini “zayıflatmaya ve bölmeye” çalışmakla” suçladı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Putin’in Rus halkının geleceğini “yaktığını” söyledi.


El Fetih partisinin kuruluşunun 58. yıldönümü münasebetiyle Gazze’de düzenlenen mitinge yüzbinlerce Filistinli katıldı. El Fetih, Batı Şeria’daki Filistin Otoritesini yönetiyor olsa da, onun militan rakibi olan Hamas ise Gazze Şeridi’ni kontrol ediyor ve Hamas da El Fetih için düzenlenen bu gösterilerin devam etmesine izin veriyor. Hatırlamak gerekir; Mısır’la birlikte Gazze Şeridi’ni abluka altına alan İsrail’de, bu hafta yeni bir aşırı sağcı koalisyon hükümeti göreve başladı.


Brezilya seçimlerinin galibi Luiz Inácio Lula da Silva, ülkenin başkenti Brasília’da Brezilya cumhurbaşkanı olarak yemin etti. Sol eğilimli politikacı 2003’ten 2010’a kadar da ülkenin cumhurbaşkanıydı. Ekim ayında Brezilya’nın yakın tarihindeki en başa baş seçimde, aşırı sağcı Jair Bolsonaro’yu yendi. Lula’nın on binlerce destekçisi Brasília sokaklarını doldurdu. Bolsonaro ise, geçmişteki ülke geleneklerini yıkarak törene katılmadı.


Pazar günü, yani yılbaşında tam gece yarısı Hırvatistan para birimi olarak Euro’yu kabul etti ve Schengen ismi verilen Avrupa’nın pasaportsuz seyahat alanına katıldı. Ülke, 2013 yılında AB’nin bir parçası oldu, ancak tek para birimine katılma izni, ancak bu yaz, Avrupa Merkez Bankası’nın, Hırvat ekonomisinin Euro bölgesindeki diğer ülkelerle yeterince uyumlu olduğuna karar vermesinin ardından verildi.


Kim Jong Un, Kuzey Kore’nin nükleer cephaneliğinin “üstel” bir şekilde artırılması emrini verdi. Bununla da yetinmeyen Kim Jong Un, ülkesinin ilk casus uydusunu fırlatması ve yeni kıtalararası balistik füzeler geliştirmesi gerektiğine de karar verdi. Güney Kore’ye göre Kuzey Kore, rekor sayıda silah testi gerçekleştirdiği 2022 yılını Japonya Denizi’ne üç balistik füze fırlatarak kutladı.


Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ülkesinin “tarihin kesinlikle doğru tarafında durduğunu” söyledi. Televizyonda yayınlanan bir yılbaşı konuşmasında Şi, ülkesinin Covid-19 salgınınuyla mücadelede “yeni bir aşamaya girdiğini” ve “zorlu şartlarla” karşılaştığını da kabul etti. Bu arada Filipinler, Çin’den gelen yolcular üzerindeki kontrolleri artıranlar listesinde en son ülke oldu.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası