Rusya’nın asıl hedefinin sırrı 102 yıllık bu posterde mi saklı?

Rusya’nın asıl hedefinin sırrı 102 yıllık bu posterde mi saklı?

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın birinci yılına yaklaştığımız bugünlerde; 1921’den kalma, ama çok kritik bir poster gündem oldu. Sovyetler Birliği’nin 1921’de hazırlattığı bahse konu propaganda afişinde Donbass, “Rusya’nın kalbi” olarak betimleniyor ve tüm Rusya’ya damarlarla adeta hayat verdiği gösteriliyor. Dünya, adını çıkan savaşla öğrenmiş olsa da, Donbass Rusya için sanılandan çok daha önemli, belki Kiev’den veya barıştan bile…

Rusya’nın Kiev’deki kuvvetlerini geri çekerek Donbass’a büyük bir operasyona hazırlandığı ve her an saldırmasının beklendiği bugünlerde internet üzerinde dolaşıma giren bir resim büyük ilgi çekiyor.

Rusya’nın Kiev’deki kuvvetlerini geri çekerek Donbass’a büyük bir operasyona hazırlandığı ve her an saldırmasının beklendiği bugünlerde internet üzerinde dolaşıma giren bir resim büyük ilgi çekiyor.

PUTİN’İN ASIL HEDEFİ BAŞINDAN BERİ DONBASS MIYDI?

Ortaya çıkan bu poster, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya açtığı savaşın en büyük hedefinin, aslında gerçekten de Kiev’i almak olmayabileceğini; aslında amacın Donbass’ı tamamen ele geçirmek olabileceği görüşünü güçlendiriyor.

“DONBASS: RUSYA’NIN KALBİ”

Bahsi geçen resim, aslında Sovyetler Birliği’nin 1921 yılında çizdiği bir propaganda afişi. En üstünde ‘DONBASS’ yazan afişin başlığının iki yanında maden işçisi oldukları tahmin edilen iki kişi işçi görülüyor.

Donbass’ın yeraltı kaynakları incelendiğinde ise işçilerin kömür işçisi olması ve raylar üzerinde ittikleri şeyin de kömür olması muhtemel görünüyor.

Başlıktaki DONBASS yazısının hemen altında Rusça ‘RUSYA’NIN KALBİ’ yazmasının sebebi de tüm Sovyetler Birliğinin enerjisinin işte buradan geliyor olması.

Donbass, ‘kalp’ olarak nitelenmiş ve Rusya’nın tüm bölgelerine enerji gönderen; deyim yerindeyse ‘hayat veren’ bir nokta olarak gösterilmiş.

Kalbe benzer şekilde kırmızı ile boyanmış Donbass bölgesinden çıkan ve damar gibi görünen kırmızı çizgiler ise Odessa’dan Kiev’e; Baltık ülkelerinden Kaliningrad’a ve hatta Sibirya’ya kadar uzanıyor.

DONBASS’IN RUSYA İÇİN YERİ BAŞKA

Bu poster, tüm dünya adını ilk kez savaşla beraber öğrenmiş olsa da, Donbass’ın Rusya için farklı bir yeri olduğunu doğruluyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası