Somaliland’daki protestolarda kan döküldü!

Somaliland’daki protestolarda kan döküldü!

1991'de Somali'den ayrılan Somaliland topraklarında bir türlü durulmuyor. Las Anod şehrinde protestocular ve güvenlik güçleri çatıştı.

Somaliland ve Puntland arasında Las Anod bölgesi konusundaki anlaşmazlık, sokağa taştı.

PROTESTOLARDA KAN DÖKÜLDÜ

Somali’nin ayrılıkçı bölgesi Somaliland’da birkaç gün boyunca hükümet karşıtı protestocular ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda en az 20 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Bir haftadan fazla süredir polis ve ordu, Somaliland’ın yarı özerk bölgelerinden biri olan Puntland ile Somaliland arasında tartışmalı olan, Somaliland’ın doğusundaki Las Anod isimli şehirde protestocularla mücadele ediyor.

Las Anod Hastanesi’nden gelen habere göre en az 20 kişinin öldü ve düzinelerce kişi yaralandı.

Protestocular Somaliland’ın, şehrin kontrolünü Puntland’a bırakmasını talep ediyor ve ayrıca güvenlik güçlerini, şehirdeki kargaşayı sona erdirememekle suçluyor.

“BU BİR KATLİAMDIR!”

Protestocuların sözcüsü Adaan Jaamac Oogle, İngiliz basınına verdiği demeçte, “Somaliland, Las Anod’u zorla işgal etti ve güvenliğini sağlamayı başaramadı. Ayrılmalarını talep ediyoruz.” dedi ve ekledi. “Sivillerin kan dökmeye devam etmesine müsamaha gösteremeyiz.”

Puntland Başkan Yardımcısı Ahmed Elmi Osman Karash, güvenlik güçlerini şiddet uygulamakla suçladı. “Somaliland ordusu tarafından yapılan bir sivil katliamıdır!” dedi.

Somaliland Enformasyon Bakanı Salebaan Ali Koore Cumartesi günü yaptığı açıklamada protestoculara gösterilerini durdurmaları ve hükümetle müzakerelere başlamaları çağrısında bulundu.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir