Tayvan’dan Çin’e zeytin dalı: Bir anda ne değişti?

Tayvan’dan Çin’e zeytin dalı: Bir anda ne değişti?

Tayvan, yaşadığı pandemi krizine karşı Çin’e yardım teklif etti. Çin, kendi toprağı saydığı adanın yönetiminden gelen bu teklife henüz bir yanıt vermedi.


Çin’de artan vaka sayıları dünyayı korkutmaya devam ediyor.

“YARDIMA HAZIRIZ”

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen Pazar günü Çin’e COVID-19 vakalarındaki artışla başa çıkmasına yardımcı olmak için “gerekli yardımı” sağlamayı teklif etti, ancak Çin’in ada yakınlarındaki askeri faaliyetlerinin barış ve istikrar için zararlı olduğunu söyledi.

Çin, geçen ay ani bir politika değişikliğiyle dünyanın en katı karantina ve kapsamlı test önlemlerini kaldırmaya başladı, bu da bazı uluslararası sağlık uzmanlarına göre COVID-19’un büyük ölçüde kontrolsüz bir şekilde yayıldığı ve muhtemelen her gün milyonlarca insanı enfekte ettiği anlamına geliyor.

“VAKALARIN HERKES FARKINDA”

Tsai, cumhurbaşkanlığı ofisinde verdiği geleneksel yeni yıl mesajında, Tayvan’ı kendi toprağı olarak gören ve bu iddiaları desteklemek için askeri baskıyı artıran Çin’deki vaka artışını herkesin gördüğünü söyledi.

Tsai, “İhtiyaç olduğu sürece, daha fazla insanın pandemiden çıkıp sağlıklı ve güvenli bir yeni yıl geçirmesi için gerekli insani yardımı sağlamaya hazırız” dedi.

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası