Uçak krizinde Çin’den ilk açıklama!

Uçak krizinde Çin’den ilk açıklama!

Çin yaşanan kriz hakkında sessizliğini bozdu. Çin’in açıklamalarında ABD’yi suçladı.

ABD ve Çin arasında Güney Çin Denizi’nde yaşanan kriz sürüyor.

ABD KAMUOYUNU YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR

Bir savunma bakanlığı sözcüsü, geçen hafta tartışmalı güney sularında Çin uçaklarıyla karşı karşıya gelen bir ABD askeri uçağının uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve Çinli pilotların güvenliğini riske attığını söyledi.

Çin’in Güney Hareket Alanı Komutanlığı sözcüsü Tian Junli, Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, ABD’nin Güney Çin Denizi’ndeki tartışmalı Paracel Adaları yakınlarında meydana gelen olay hakkında halkı yanılttığını söyledi.

UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMADI

ABD uçağının uluslararası hukuku ihlal ettiğini, Çin’in tekrarlanan uyarılarını dikkate almadığını ve Çin uçağının güvenliğini tehdit eden tehlikeli yaklaşımlarda bulunduğunu belirtti.

Tian, “ABD, uluslararası kamuoyunun kafasını karıştırmak için kasıtlı olarak kamuoyunu yanlış yönlendiriyor” dedi.

“ABD tarafından cephe hattı deniz ve hava kuvvetlerinin eylemlerini kısıtlamasını, ilgili uluslararası yasa ve anlaşmalara sıkı sıkıya uymasını ve denizde ve havada gerçekleşebilecek kazaları önlemesini ciddiyetle talep ediyoruz.”

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası