Şiddet olayları patlak verdi: Yarım milyon Hint askeri Keşmir’de!

Şiddet olayları patlak verdi: Yarım milyon Hint askeri Keşmir’de!

Hindistan ve Pakistan arasında tartışmalı bir bölge olan Keşmir’de aniden şiddet olayları patlak verdi. Genelde hayatın görece daha sakin geçtiği Keşmir’in Hindu kısmında son altı gün içinde on kişi şiddet olaylarında yaşamını yitirdi.

Pakistan yanlılarının çoğunlukta olduğu Himalaya bölgesindeki ayrılıkçı gruplar, bölünmüş Keşmir’in Hindistan’a göre daha küçük bir bölümünü kontrol eden Pakistan ile on yıllardır birleşmek için savaşıyor.

YARIM MİLYON HİNTLİ ASKER KEŞMİR’DE

Keşmir’de şu anda yaklaşık yarım milyon Hintli asker konuşlandırılmış durumda ve bölgenin güney kısmı olan Jammu, nispeten huzurlu günlük hayatıyla öne çıkıyordu.

Ancak polis memuru Mukesh Singh gazetecilere verdiği demeçte, Hindistan karşıtı isyancılar olduğundan şüphelenilen iki silahlı kişinin Pazar günü ücra bir köy olan Dangri’deki evlere rastgele ateş açması sonucu dört sakinin hayatını kaybettiği ve beş kişinin de yaralandığını açıkladı.

Polis ve güvenlik güçleri, elde ettikleri bulguların peşinden giderek Keşmir’i Hindistan ile Pakistan arasında bölen Kontrol Hattı’na yakın nir bölgede insan avı başlattı.

7 YAŞINDAKİ ÇOCUK DA PATLAMADA YAŞAMINI YİTİRDİ

Pazartesi günü, yine aynı bölgedeki evlerden birinin yakınında meydana gelen bir patlamada yedi yaşında bir çocuk ve bir kişi daha hayatını kaybetti.

Yetkililer, patlamamış bir bombanın da yakınlarda bulunduğunu ve uzman bir ekip tarafından etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Ölümler, Çarşamba günü Jammu kentindeki bir kontrol noktasında hükümet güçleri ile şüpheli isyancılar arasında çıkan çatışmanın ardından başladı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası