İlk kez oluyor: Japon uçakları “Yükselen Ejderha”ya müdahale etti

İlk kez oluyor: Japon uçakları “Yükselen Ejderha”ya müdahale etti

Çin’in sahip olduğu en gelişmiş casus İHA’sı, bir anda görünerek endişe yarattı. Söz konusu İHA’lar, Doğu Çin Denizi üzerinde iki gün üst üste göründü. Her iki olayda da Japon savaş uçakları, Çin İHA’larını durdurmak ve engelleme yapmak için havalandı.

Japon savaş uçakları, Çin’e ait WZ-7 gözetleme ve keşif amaçlı insansız hava araçlarına engelleme yapmak için havalandı.

Bu, Japon ordusunun, Çin ordusundaki en gelişmiş İHA’lardan biri olan WZ-7’ye ilk kez müdahale ettiği vaka olarak kayıtlara geçti. Uzmanlar, yaşanan bu olayların, Çin’in uçak gemisi Liaoning ve onun destek görev gücünün son manevralarıyla bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

JAPON ORDUSU İLK KEZ BİR WZ-7’YE MÜDAHALE ETTİ

Her iki durumda da, benzersiz tasarımıyla istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevlerinde kullanılan söz konusu Çin İHA’sı, ABD’nin ünlü RQ-4 Global Hawk’larına benzer yetenekler sağlayarak, geniş bir alandaki Çin faaliyetlerinin sürekli bir özelliği haline gelebilir.

CASUS ÇİN İHA’SININ ROTASI

1 Ocak günü, Japon Savunma Bakanlığın’ın açıklamasına göre,’Yükselen Ejderha’ olarak da bilinen ve yalnız gezen Çin İHA, Doğu Çin Denizi üzerinde göründüğünü ve ardından Okinawa ile yine Okinawa Eyaletinin bir parçası olan ancak Çin’e birkaç yüz kilometre uzaklıkta bulunan Miyako Adaları’nı ayıran Miyako Boğazı’ndan geçti.

Bahse konu casus Çin İHA’sı, Filipin Denizi’ni geçtikten sonra , Japonya’nın Sakishima Adaları’nın güneyine, daha batıya uçtu, ardından rotasını tersine çevirdi ve ana Okinawa adasına geri döndü.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası