Küresel Sabah Özeti | 3 Ocak 2023 – Salı

Küresel Sabah Özeti | 3 Ocak 2023 – Salı

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki Rus işgali altındaki Makiivka kasabasına düzenlediği saldırıda 63 Rus askerinin öldüğünü söyledi. Bazı Ukrayna merkezli raporlar ölü sayısını 400 olarak bildirdi. Bazı kaynaklar olayın yılbaşı gecesi yaşandığını ama düne kadar gizlendiğini söyledi. Ayrı bir gelişmede, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri’nin bir gecede yaklaşık 40 İran yapımı insansız hava aracını düşürdüğünü aktardı.

IMF başkanına göre dünya ekonomisinin üçte biri 2023’te resesyona girecek. Kristalina Georgieva, küresel büyümenin “aynı anda yavaşlayan” Amerika, Çin ve AB ekonomileri tarafından aşağı çekileceğini söyledi. AB’nin yarısının resesyona gireceğini öngördü, ancak Amerika’nın belki de resesyonu “önleyebileceğini” belirtti.

İngiltere merkezli bir insan hakları örgütüne göre İsrail ordusu, Suriye’nin Şam’daki uluslararası havaalanına füze saldırısı düzenleyerek iki rejim askeri de dahil olmak üzere toplam dört kişiyi öldürdü. Saldırı, havalimanını hizmet dışı bıraktı. Bu, yedi ay içinde havalimanına yapılan ikinci saldırı. Suriye’de İran destekli grupları hedef alan bahse konu saldırılar, İsrail’de yeni, sağcı bir koalisyon hükümetinin göreve başlamasının hemen ardından yaşandı.

Meksika’da yaklaşık 24 mahkum, muhtemelen bir uyuşturucu kartelinin üyeleri olan ağır silahlı kişilerce saldırıya uğrayan hapishaneden kaçtı. Ciudad Juarez’deki Chihuahua eyalet hapishanesine düzenlenen saldırı sırasında en az on gardiyan ve dört mahkum öldürüldü; Cezaevi içinde çıkan kavgada da 13 kişi yaralandı. Sınır şehri, son yıllarda uyuşturucuya bağlı şiddet nedeniyle binlerce ölüme tanık oldu.

Görevdeki bir papa, yerine geldiğinin cenazesine tarihte ilk kez katılacak. Papa 16. Benedict’in cenaze töreni Vatikan’da başladı. Merhum Papa’nın bedeni Aziz Petrus Bazilikası’nda açık bir tabutta sergileniyor. 2005’te seçildiği Papalık görevinden 2013’te istifa ederek 600 yıldır yapılmayan bir şey yapmasıyla tanınmıştı. Cenazesi Perşembe günü kaldırılacak.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası