Rusya ve Japonya arasında kritik gerginlik: Kuril Adaları

Rusya ve Japonya arasında kritik gerginlik: Kuril Adaları

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrei Rudenko, Salı günü devlet haber ajansı TASS tarafından yayınlanan bir demecinde, “Japonya’nın “Rus karşıtı tavrı” barış anlaşması görüşmelerini imkansız kılıyor” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Japonya, savaşın sonunda Sovyetler Birliği tarafından Japonya’nın en kuzeyindeki Hokkaido adasının hemen dışında ele geçirilen adalar konusundaki açmazlar nedeniyle İkinci Dünya Savaşı düşmanlıklarını hala resmen sona erdirmediler.

Adalar, Rusya’da Kuriller ve Japonya’da Kuzey Toprakları olarak biliniyor.

“RUSYA KARŞITI ROTADAN ÇIKMIYORLAR”

TASS’a verdiği bir röportajda Rudenko, “Böyle bir belgenin (barış anlaşması) imzalanması konusunda açıkça düşmanca tavırlar alan ve ülkemize karşı doğrudan tehditlere izin veren bir devletle tartışılmasının imkansız olduğu kesinlikle açık.” dedi ve ekledi:

“Tokyo’nun Rusya karşıtı rotasından çıktığını ve durumu düzeltmek için herhangi bir girişimde bulunduğuna dair işaretler görmüyoruz.”

UKRAYNA SAVAŞI PASİFİĞİ GERDİ

Rusya, Japonya’nın Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yönelik yaptırımlarının ardından, geçen yıl Mart ayında Japonya ile barış müzakerelerinden çekilmişti. Japonya, Moskova’nın hamlesini “haksız” ve “tamamen kabul edilemez” olarak nitelendirerek sert tepki göstermişti.

TAYVAN VE JAPONYA’NIN KARŞISINDA ÇİN VE RUSYA

Ayrı bir gelişmede Rudenko, Rusya’nın Tayvan konusunda Pekin’in “Tek Çin” politikasını desteklediğini söyleyerek, Moskova’nın 1949’da yenilmiş Çin Cumhuriyeti hükümetinin kaçtığı adanın kaderi konusunda Çin’i açıkça desteklediğini yineledi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir