Tayvan ordusunda dönüşüm: Uzmanlar inceledi!

Tayvan ordusunda dönüşüm: Uzmanlar inceledi!

Rusya ve Japonya arasındaki Kuril Adaları tartışması tıkanmışa benziyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan beri tartışma konusu olan adalar, Çin’in tehditlerine sıklıkla maruz kalan Tayvan, askeri kapasitesini arttırma arayışları içerisinde. Ama uzmanlara göre şimdiye dek yapılanlar yeterli olmayabilir.

Tayvan, Çin’in olası bir saldırısına karşı askeri çözümler aramaya devam ediyor.

Yakın zamanda Taipei’ye giden bir ABD askeri delegasyonu, Tayvan ordusunun modern ve karmaşık tehditlerle mücadelede geleneksel savaş stratejisini izlemeye devam ettiğini ortaya çıkardı.

Tayvan silahlı kuvvetlerini değerlendirmek için gönderilen heyet, Güneydoğu Asya ülkesinin “taktik olarak yetkin” olduğunu ancak stratejik düşünceden yoksun olduğunu iddia etti.

Değerlendirme, Başkan Tsai Ing-wen’in ülkedeki zorunlu askerlik hizmetinin uzatılacağını duyurmasının ardından yayınlandı. Tayvanlı erkeklerin artık dört ay yerine bir yıl askeri eğitim almaları ve yedek kuvvetin bir parçası olmaları gerekecek.

Bu hareket, askerlik süresini uzatmanın ülkenin askeri güç sorununu çözmeyeceğini söyleyen Kitsch Liao gibi savunma analistlerinden eleştiri aldı.

Liao, “Temel olarak 2008 öncesi duruma geri dönüyorlar.” dedi ve ekledi “Bu sistemi yeniden canlandırdığı için başkanın hakkını vermemiz gerekse de caydırıcılığın özü olan askeri güç sorunu için yeterli değil.”

Duyuru sırasında Başkan Tsai, bunun “son derece zor bir karar” olduğunu kabul etmişti.

Ancak, bu kararın olası bir Çin işgaline karşı Tayvan’ın askeri yeteneklerini artırmak için yapıldığını söyledi.

Ayrıca, Tayvan Başkanı olarak ülkenin meşru müdafaasını geliştirmenin ve caydırıcılığını güçlendirmenin kendisi için “kaçınılmaz bir sorumluluk” olduğunu belirtti.

Tsai, “Çin, barışı ve istikrarı tehdit ediyor ve Tayvan’a yönelik tehdit de apaçık.” dedi. “Kimse savaş istemez. Bu, Tayvan hükümeti ve halkı için geçerli olduğu kadar uluslararası toplum için de geçerli.”

Written by:

Lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansına devam etmektedir. Araştırma alanları arasında NATO, kamu diplomasisi, göç ve diaspora bulunmaktadır. Star Wars romanlarının da olduğu çeşitli kitapların çevirmenidir. İngilizce, Fransızca, Endonezyaca ve Esperanto dillerini bilmektedir.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası