İsveç Başbakanı: “Türkiye’nin taleplerini yerine getirmek istemiyoruz”

İsveç Başbakanı: “Türkiye’nin taleplerini yerine getirmek istemiyoruz”

İsveç Başbakanı, Pazar günü geç saatlerde yaptığı bir konuşmada adeta Türkiye’ye meydan okudu. İsveç lideri Ulf Kristersson, “İsveç’in, Türkiye’nin NATO askeri ittifakına katılma başvurusunu onaylayacağından emin olduğunu, ancak Ankara’nın söz konusu onay için belirlediği tüm koşulları yerine getirmeyeceğini” söyledi.

İsveç’te savunma odaklı bir düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen konferansta konuşan Başbakan Ulf Kristersson, “Türkiye hem sözümüzü tuttuğumuzu ve üzerimize düşeni yaptığımızı teyit ediyor, hem de onlara veremeyeceğimiz ya da vermek istemediğimiz şeyleri istediklerini açıklıyor.” ifadelerini kullanarak ülkesinin kanlı terör örgütüyle olan açık bağını kesmeyeceğinin sinyalini verdi.

Finlandiya ve İsveç, NATO üyeliğine yönelik Ankara’nın itirazlarını giderme amacıyla Türkiye ile üçlü bir anlaşma imzalamıştı.

“İSVEÇ’İN YERİNE GETİRMEK İSTEMEYECEĞİ TALEP”

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline cevaben Mayıs ayında NATO’ya katılmak için başvuru gerçekleşti, ancak NATO’nun en büyük ikinci ordusuna sahip, en eski üyelerden biri olan Türkiye üyeliklerine itiraz etti ve ülkeleri PKK ve FETÖ de dahil olmak üzere teröristleri barındırmakla suçladı.

Pazar günü ilerleyen saatlerde düzenlediği basın toplantısında Kristersson, “İsveç’in yerine getiremeyeceği veya yerine getirmek istemediği taleplerin üçlü muhtıranın kapsamı dışında olduğunu” söyledi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir