Kremlin “600 asker öldürdük” dedi: Binayı bile vuramamışlar!

Kremlin “600 asker öldürdük” dedi: Binayı bile vuramamışlar!

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın propaganda çıtası giderek yükseliyor. Ukrayna’nın 400 Rus askerini öldürdüğünü iddia etmesinden günler sonra bu kez de Rusya 600 Ukrayna askerini öldürdüğünü söyledi. Füzelerin hedef aldığı noktalardaki gözlemler ise bunun tam tersini gösteriyor.

Pazar günü Kremlin’den yapılan bir açıklamada Ukrayna’daki bir binaya yapılan saldırıda 600 Ukrayna askerinin öldüğü açıklandı. Açıklama, kısa bir süre sonra bölgedeki bir Reuters muhabiri tarafından yalanlandı. Reuters muhabiri, kendi iddiasında, Ukrayna’nın Kramatorsk kentine düzenlenen Rus füze saldırısının hedeflerini ıskaladığını ve belirgin bir can kaybı belirtisi olmadığını söyledi.

Moskova’nın Ukraynalı askerlerin geçici olarak barındırdığını söylediği (ve çok sayıda Rus askerini öldüren Yeni Yıl saldırısının intikamını almak için) füzelerle hedef aldığı iki üniversite yurdu gazeteciler tarafıdan ziyaret edildi.

Yapılan gözlemlerde ülkenin doğusundaki Kramatorsk kentindeki bahse konu yurt binalarının hiçbirinin doğrudan vurulmamış veya ciddi şekilde hasar görmemiş olduğu saptandı. Üstelik orada askerlerin yaşadığına dair hiçbir bariz işaret, ceset veya kan izi de görülmedi.

Ukrayna’nın doğu bölgesinin askeri sözcüsü Serhiy Cherevatyi, 600 askerin topluca öldüğü iddiasını, Rusya savunma bakanlığının Ukrayna’nın Rus askerlerine yönelik son saldırılarına güçlü bir şekilde karşılık verdiğini gösterme girişimi olarak nitelendirdi.

Kiev’deki yetkililer konu hakkında hala yorum yapmadı. Kramatorsk Belediye Başkanı, daha önce yaptığı açıklamada gözlemlerle uyuşan şekilde herhangi bir can kaybı olmadığını açıklamıştı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası