Küresel Sabah Özeti | 9 Ocak 2023, Pazartesi

Küresel Sabah Özeti | 9 Ocak 2023, Pazartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, `Türkiye’nin tüm taleplerini karşılamamalarına” rağmen, Türkiye’nin, İsveç’in NATO’ya katılmasına izin vereceğinden emin olduğunu söyledi. Türkiye, başta İsveç ve Finlandiya’nın NATO’yaa katılma başvurularına, her iki ülkenin de teröristleri barındırdığını ve desteklediğini söyleyerek itiraz etmişti. Haziran ayında, Türkiye’nin şartlı vetosunu kaldırmak için üç koşul üzerinde anlaşmaya varılmıştı.


Bir Amerikan istihbarat analisti olarak çalışırken aynı zamanda Küba için casusluk yapan, ajan Ana Montes, 20 yılını parmaklıklar ardında geçirdikten sonra hapisten çıktı. 2001’de tutuklandığında, Küba’daki Amerikan operasyonları hakkındaki sırları ifşa ettiği ortaya çıkmıştı. Çifte ajan, savunmasında “Küba’nın kendisini savunmasına yardım etmek için “ahlaki olarak zorunlu” hissettiğini” söylemişti.


Brezilya’da eski cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun binlerce destekçisi, başkent Brasília’daki Başkanlık Sarayı, Kongre binası ve Yüksek Mahkeme’ye baskın düzenledi. Polis ve ordu, cumhurbaşkanlığı ofislerindeki kalabalığı göz yaşartıcı gazla engelledi. Resmi bir ziyaret için São Paulo’da bulunan Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, olayların ardından başkente döneceğini söyledi ve düzeni yeniden sağlamak için “gerekli her türlü önlemin” alınmasına izin vermek için olağanüstü hal yetkilerini devreye soktu. Bazı Bolsonaristalar, eski cumhurbaşkanının Ekim ayındaki genel seçimleri kaybettiğini kabul etmiyor. Brezilya’da darbe riski ne yazık ki bir türlü bitmiyor.


Çin, üç yıllık zorlu covid izolasyonunun ardından dünyaya yeniden açıldı. Yabancı iş adamlarının aksine, yabancı turistlerin ülkeye girişi hala yasak olsa da, ülke içinde Çinliler artık karantinaya gerek kalmadan çoğunlukla ülkeye serbestçe girip çıkabiliyor. Pazar sabahı binlerce kişi Hong Kong sınırından geçti ve Çin’in turistik bölgeleri insanlarla dolup taştı. Bununla birlikte, devasa, ve sürekli eksik bildirilen bir covid dalgası, artık Çin’den ayrılan yolcuların enfekte olmadıklarını kanıtlamalarını gerektirdiği anlamına geliyor.


Rusya, Kramatorsk’taki bir binaya düşen füzelerin en az 600 Ukrayna askerini öldürdüğünü iddia etse de, bu iddia şehrin Ukraynalı belediye başkanı tarafından yalanlandı. Rusya Savunma Bakanlığı’na göre saldırı, 1 Ocak’ta düzinelerce (veya yüzlerce) Rus askerinin füze saldırısıyla öldürülmesinin intikamıydı.


ABD Başkanı Joe Biden, göreve gelmesinden bu yana Amerika’nın güney sınırına ilk ziyaretini yapmak üzere El Paso, Teksas’a gitti. Perşembe günü Biden, Küba, Haiti, Nikaragua ve Venezuela’dan Amerika’ya sınırdan giren göçmenleri Meksika’ya geri göndermeyi planladığını duyurmuştu. Biden, Pazartesi günü Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador ile yapacağı görüşmeden önce Mexico City’yi ziyaret edecek.


IMF, bir kurtarma paketini görüşmek üzere Pakistan ile Pazartesi günü toplanacaklarını duyurdu. Lobi faaliyetleri ve görüşmeler, geçen yıl aşırı sel sırasında meydana gelen hasarı onarmak için uluslararası fon toplamayı amaçlayan Cenevre’deki bir BM konferansının oturum aralarında yapılacak. Sellerde yıkılan milyonlarca evin ve mahvolmuş altyapının yeniden inşa edilmesinin maliyetinin, yaklaşık 16,3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir