NATO’dan Sırbistan’ın tüm bölgeyi karıştıracak talebine yanıt!

NATO’dan Sırbistan’ın tüm bölgeyi karıştıracak talebine yanıt!

Sırbistan’ın Balkanların fitilini ateşleme tehlikesi barındıran kritik talebine NATO’dan onay gelmedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Pazar günü yaptığı açıklamada, NATO’nun Kosova’daki misyonu KFOR’un kritik talebine verdiği cevabı paylaştı. Sırp lider, bölgedeki çatışmaların ardından Kosova’ya 1000 kadar polis ve asker gönderme talebini “reddettiğini” söyledi.

Sırbistan’ın hala bağımsızlığını tanımadığı Kosova, NATO’nun Arnavut çoğunluklu Kosova’yı korumak için Sırbistan ve Karadağ’ı kapsayan Yugoslavya’yı bombaladığı 1998-1999 savaşının ardından 2008’de bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlığını en son tanıyan ülke İsrail oldu.

Vucic, Pink televizyonuna verdiği bir röportajda, “Onlar (KFOR), Sırp ordusunun Kosova’ya geri dönmesine gerek olmadığını düşündüklerini bildirdi. Kosova’daki görev sürelerini belirten Birleşmiş Milletler kararına atıfta bulunarak cevapladılar” ifadelerini kullandı.

Sırbistan, geçen ay, savaşın sona ermesinden bu yana ilk kez, Kosovalı yetkililer ile Sırpların çoğunlukta oldukları kuzey bölgede yaşanan çatışmaları fırsat bilerek Kosova’ya asker gönderme talebinde bulunmuştu.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası